Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Živočíšna výroba Zo sveta

Maďarské úrady vyšetrujú pôvod vírusu slintačky a krívačky v krajine

Maďarské úrady vyšetrujú pôvod vírusu slintačky a krívačky v krajine
insert_photoTASR/František Iván - Snímka zo slovensko-maďarského hraničného priechodu Kechnec – Abaujvár 8. apríla 2025, ktorý je uzavretý v rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) od 8. apríla 2025.

Nie je vylúčené, že variant vírusu slintačky a krívačky, ktorý sa šíri v Maďarsku a na Slovensku, vytvorili v laboratóriu. Túto informáciu uviedol Gergely Gulyás, vedúci Úradu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána na štvrtkovom brífingu a zopakoval ju aj maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy. Podľa oboch ide o hypotézu na základe informácií zo zahraničného laboratória, ktoré ani jeden z nich nemenoval, vraj čakajú na detailnejšie informácie.

„Na základe predbežných informácií nemožno vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky bol vytvorený umelo. To vzbudzuje vážne otázky,“ povedal István Nagy po zasadaní Operatívnej veterinárnej skupiny v Mosonmagyaróvári.

Minister dodal, že vyzvali odborníkov, laboratóriá a inštitúcie, aby priniesli presné informácie o pôvode vírusu.

V roku 2007 bol zaznamenaný únik z laboratória cez odpadové vody

Virológ Gábor Kemenesi, riaditeľ Národného laboratória virológie na Univerzite v Pécsi, ktorého citoval portál Qubit, považuje pravdepodobnosť génovej modifikácie za nulovú.

„Obraz vírusu vytvoreného v skúmavke je veľmi populárnou témou medzi konšpiračnými teoretikmi a v prípade vírusu slintačky a krívačky sa skutočne stalo, že kmeň predtým používaný v laboratóriu spôsobil menšiu epidémiu. Stalo sa to v Spojenom kráľovstve v roku 2007 a súviselo to so zlým čistením odpadových vôd v laboratóriu,“ uviedol podľa portálu Qubit.

Gábor Kemenesi sa prikláňa k záveru laboratórnych testov Európskej únie, podľa ktorých ide o O-sérotyp, ktorý má na svedomí viac ako dve tretiny svetových epidémií slintačky a krívačky a je známy po celé desaťročia. Súhlasí so závermi EÚ, že jeho pôvod je v Pakistane.

V Pakistane, podobne ako v mnohých iných ázijských krajinách, je vírus endemický, je neustále prítomný a každoročne spôsobuje poľnohospodárom vážne ekonomické škody.

„Genetické údaje môžu slúžiť ako indikácia, ale pôvod epidémie musia odhaliť ďalšie vyšetrovania,“ uviedol.

Farmy s ošípanými sa nákaze vyhli

V Maďarsku pokračujú dekontaminačné a dezinfekčné práce na štyroch postihnutých farmách, nový výskyt slintačky a krívačky sa neobjavil. V Darnózseli a Dunakilitti, kde sa nákaza potvrdila minulý týždeň, pokračuje likvidácia zvierat. Dekontaminácia postihnutých fariem by mala byť dokončená do soboty.

István Nagy v Mosonmagyaróvári uviedol, že nebol infikovaný žiaden chov ošípaných a na týchto farmách sa budú postupne uvoľňovať opatrenia.

Protesty v okolí bitúnku v Bábolne

V okolí bitúnku v Bábolne medzi mestami Bana, Ács a Bábolna protestovali stovky ľudí proti tomu, aby sa telá utratených zvierat pochovávali v tejto lokalite. Protestujúci vyčítajú úradom, že kým preprava živých zvierat je zakázaná, mŕtve telá zvierat vozia až do vzdialenosti 70-80 kilometrov.

Minister poľnohospodárstva požiadal všetkých o pochopenie. Zakopať utratené zvieratá je podľa neho vhodnejšie ako ich spaľovanie, a šírenie nákazy nehrozí pri prevoze mŕtvych tiel ani pri ich zakopaní.

Autor článku: Klaudia Lászlóová – poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments