Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z ekonomiky

Lykožrút má svojho splnomocnenca

Lykožrút má svojho splnomocnenca
insert_photoNárodné lesnícke centrum

Od stredy je splnomocnencom vlády pre boj s lykožrútom a riešenie problémov so smrečinovými porastmi Július Novotný, generálny riaditeľ lesníckej sekcie ministerstva pôdohospodárstva. Pre vytvorenie takejto funkcie sa podľa rezortného ministra Stanislava Becíka vláda rozhodla preto, aby sa koordinovali činnosti najmä ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva pri zlepšovaní zdravotného stavu slovenských lesov. Až štvrtinu ich výmery predstavujú práve smrekové lesy.

„Pripravujem vytvorenie dvoch odborných orgánov – koordinačnú radu a poradný zbor, v ktorom by mali byť odborníci z lesníctva, ochrany prírody aj mimovládne organizácie,“ tvrdí Július Novotný.

Nateraz sú podľa neho dôležité štyri okruhy problémov:

– Ako riešiť problém efektívneho boja s lykožrútom vo všetkých smrečinových porastoch.

– Ako ďalej postupovať v územiach zaradených do NATURY 2000, aby sa chránilo to, čo je cenné.

– Zosúladenie legislatívy medzi lesníctvom a životným prostredím.

– Ako ďalej so zonáciou. Aby sa presne definovalo, aké aktivity majú byť v ktorej zóne v akom stupni ochrany.

Pokiaľ ide o boj s lykožrútom, ktorý podľa lesníkov najviac devastuje smrekové lesy, problémom je svojrázny postup mimovládnych organizácií. Na otázku, či sa nový splnomocnenec vlády bude snažiť hľadať aj kompromis v názoroch niektorých mimovládnych ochranárskych organizácií, ktoré presadzujú, že lykožrút sa zničí sám samovývojom smrečinových porastov bez zásahu a lesníkov, Július Novotný reagoval: „Mimovládne organizácie robia svoju legitímnu aktivitu, ktorá nie je vždy totožná so štátnou politikou ochrany prírody. Ak dokážeme nájsť kompromis v boji s lykožrútom, budem rád, a budem sa snažiť o to, aby sme problém doriešili. Lenže, dnes je situácia už natoľko vážna, že nemôžeme čakať.“

Autor článku: Soňa Ludvighová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Národné lesnícke centrum

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments