Lety čmeliakov nad družstvami postupne zanikajú
Ošetrením 268 hektárov repky insekticídmi na poliach patriacich Poľnohospodárskemu družstvu Devio v Nových Sadoch pokračujú jarné poľnohospodárske práce v nitrianskom regióne. Leteckú aplikáciu družstvo uprednostňuje pred pozemným spôsobom ochrany z ekonomických dôvodov už niekoľko rokov. „Náklady na leteckú aplikáciu sú v porovnaní s pozemným spôsobom ochrany minimálne porovnateľné a zvyčajne aj nižšie,“ uviedol Milan Frišo, majiteľ čmeliaka, ktorý aplikáciu vykonáva.
Napriek tomu počet poľnohospodárskych subjektov, ktoré využívajú tento spôsob ochrany rastlín, klesá.
„Firmy ponúkajúce poľnohospodárske stroje majú podstatne lepší marketing. Naše služby využívajú poľnohospodári, ktorí majú efektívnosť leteckej aplikácie rokmi overenú. No postupne prichádza ku generačnej výmene, mladší manažéri skôr inklinujú k pozemným strojom.“
Podľa výpočtu Friša dokáže čmeliak (Zlin Z-37 A Čmelák) ošetriť za jeden let, ktorý trvá osem až desať minút, plochu päť až šesť hektárov. Pri pozemnej aplikácii dokáže stroj v závislosti od svojej výkonnosti ošetriť za hodinu dva až šesť hektárov plochy.
„Približne 40- percentná strata ešte vzniká z pošliapania rastlín strojmi. Navyše pri leteckej aplikácii vzniká akýsi vír, ktorým sa látka dostane aj na spodnú stranu listov. Pri pozemnej aplikácii sa látka dostáva len na povrch rastliny,“ tvrdí Frišo.
Za svoju vrcholnú sezónu považujú prevádzkovatelia čmeliakov obdobie pred rokom 1989, keď na Slovensku lietalo 120 čmeliakov. Dnes ich zostalo zhruba 20.
„Ročne ošetrím zhruba 2000 hektárov poľnohospodárskej plochy. V čase najvyššej výkonnosti to bolo desaťnásobne viac. No a v posledných troch rokoch, v čase krízy, sme zaznamenali pokles približne o dve tretiny,“ zhodnotil situáciu Frišo.
Čmeliak je v súčasnosti jediným typom lietadla, ktoré sa u nás používa pri poľnohospodárskych prácach.