Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Kontroly v poľnohospodárskej prvovýrobe sa majú zintenzívniť

Kontroly v poľnohospodárskej prvovýrobe sa majú zintenzívniť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Štátna veterinárna a potravinová správa pravdepodobne bude môcť vykonávať kontroly v poľnohospodárskej prvovýrobe nielen po zbere úrody.

Po novom totiž majú byť možné inšpekcie vo všetkých stupňoch výroby produktov. Navrhuje to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v novele zákona o potravinách, ktorú dnes poslanci Národnej rady (NR) SR poslali do druhého čítania.

Súčasná právna norma umožňuje vykonávať kontroly len po zbere úrody. Novelou sa však do legislatívy majú zapracovať európske právne predpisy, ktoré hovoria o rozšírení kompetencií v poľnohospodárskej prvovýrobe. Cieľom je, aby členské štáty viac monitorovali, či prevádzkovatelia potravinárskych a krmivárskych podnikov plnia príslušné požiadavky potravinového práva vo všetkých stupňoch výroby, spracúvania a distribúcie. O bezpečnosti potravín tak má byť lepšie informovaná aj verejnosť.

Prostredníctvom novely sa zároveň vypúšťajú zo slovenskej legislatívy pojmy dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti. „Tieto pojmy sú definované v nariadení Európskeho parlamentu a Rady o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Rezort pôdohospodárstva zároveň navrhuje nahradiť pojem „internetový predaj“ pojmom „predaj na diaľku“. Podľa rezortu táto zmena prispeje k lepšiemu pokrytiu tejto oblasti predaja potravín na Slovensku. „Ide najmä o predajcov, ktorí na základe informácií na internete ponúkajú tovar cez telefón a pošlú ho po kuriérovi, poštou a podobne. Nepredávajú teda cez internet, tam sú potraviny len vystavené, ale objednať si ich treba telefonicky alebo písomne,“ priblížil rezort pôdohospodárstva.

Návrhom novely zákona sa ďalej rozširuje zoznam prevádzkarní o prevádzkarne na výrobu klíčkov. Tie majú byť po novom schválené príslušným orgánom a budú musieť spĺňať stanovené požiadavky pred začatím výroby.

Právna norma by mala nadobudnúť účinnosť 1. marca 2015. „Dátum nadobudnutia účinnosti zákona sa navrhuje vzhľadom na potrebu v čo najkratšom možnom termíne implementovať ustanovenia nariadenia EÚ,“ zdôvodnilo ministerstvo.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments