Helena Patasiová: O významných zmenách sa nedá hovoriť
Zrovnoprávniť slovenských aktívnych farmárov so zahraničnými, riešiť otázku vplyvov počasia na agrosektor či zlepšiť nájomné vzťahy. Aj to sú kroky, ktorých riešenie rok 2020 komplexne nepriniesol. Dianie v agrosektore zhodnotila Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Ako hodnotíte rok 2020 v sektore poľnohospodárstva?
Poľnohospodárov trápilo najprv jarné, dlhotrvajúce sucho, potom zničujúce aprílové mrazy, neskôr jeseň s nadpriemerným množstvom zrážok. To všetko sa podpísalo pod výrazný časový sklz pri zberových prácach aj problémoch s dodržaním termínov správnej poľnohospodárskej praxe pri zakladaní budúcoročnej úrody. Poľnohospodári majú nakúpené osivá ozimín, ktoré zostanú vo vreciach, nie v pôdach a obávajú sa, že bude nedostatok jarných osív.
Ktoré kroky a opatrenia, ktoré prišli v roku 2020, vnímate ako správne a pozitívne?
Skončila sa éra lobizmu a každému poľnohospodárovi budú dané spravodlivé podmienky na hospodárenie. Žiadne percentá z úspešných projektov!
Čo možno najviac oceňujete v uplynulom roku v rámci diania v sektore?
O významných zmenách sa nedá hovoriť, nakoľko nás čaká prechodné obdobie, počas ktorého trvá súčasné programovacie obdobie, ale vyplácať sa bude na úkor nového rozpočtu.
Ktoré kroky z vášho pohľadu neboli správne, prospešné?
Výzvy v rámci projektových podpôr na Opatrenie 6.1 na zahájenie činnosti mladých a 6.3 na podporu malých farmárov. V rámci COVID výzvy na podporu potravinárov a spracovateľov boli veľké očakávania na počet žiadateľov, ale podmienky boli ťažko splniteľné. Plánované finančné prostriedky sa nevyčerpajú. Trápia nás aj kroky, vyhlásenia a postupy Ministerstva životného prostredia, ktoré prichádzajú bez účasti aktívnych farmárov a zdá sa, že sú smerované proti vidieckemu životu.
Sú nejaké očakávania, ktoré sa nenaplnili v tomto roku?
Očakávala som zlepšenie nájomných vzťahov v rámci nájmu poľnohospodárskych pozemkov a nehnuteľností medzi vlastníkmi, nájomníkmi respektíve užívateľmi, ale aj správcami. Zo strany Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny sme očakávali tiež doriešenie a zvýhodnenie odvodových povinnosti zamestnávateľov v rámci zamestnávania v poľnohospodárskej výrobe počas sezónnych prác.
Aké sú očakávania Agrárnej komory Slovenska pre rok 2021?
Aktívne sa podieľať na prípravách národného strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky na sedemročné obdobie, ktoré významnou mierou bude rozhodovať o budúcnosti nášho agropotravinárstva, ale aj života na vidieku.
Aké kroky by mal štát určite v roku 2021 nevyhnutne podniknúť a prečo?
Každým rokom sa kriticky zhoršuje situácia aktívnych poľnohospodárov s nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Sú nepredvídateľné a prinášajú neistotu, proti ktorej zatiaľ žiadna vláda nezaviedla účinné opatrenia, ako napríklad Katastrofický alebo Rizikový fond, ktorý sa stáva nevyhnutným.
Nevyhnutné je tiež prehodnotiť nájomné zmluvy v správe Slovenského pozemkového fondu v prospech poľnohospodárov so živočíšnou a špeciálnou rastlinnou výrobou, keďže sú to úseky zabezpečujúce vyššiu zamestnanosť a pridanú hodnotu.
Treba tiež vybudovať a posilňovať spracovateľské kapacity podľa regionálnych potrieb. Poľnohospodári veria, že v roku 2021 štát v podpore agrosektora nepoľaví, ale skôr naopak. Stále totiž v okolitých krajinách sledujeme rad opatrení, na ktoré slovenskí farmári nemajú dosah. Dlhoročným snom aktívnych poľnohospodárov je tiež naďalej odpustiť daň z pozemkov a nezdaňovať dotácie.
Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021
Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.
Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou
Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.
Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.