Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Francúzski a nemeckí roľníci protestujú proti nízkym cenám mlieka

Francúzski a nemeckí roľníci protestujú proti nízkym cenám mlieka
insert_photoSZPM - Na nepriaznivú situáciu v prvovýrobe mlieka poukázali minulý rok aj slovenskí roľníci.

Už po druhýkrát za posledných sedem dní protestujú dnes francúzski roľníci proti nízkej výkupnej cene mlieka. V Berlíne sa popoludní uskutoční protestná akcia aj nemeckých producentov mlieka. Francúzski i nemeckí poľnohospodári sa tým usilujú vyvolať nátlak na šéfov svojich rezortov, aby sa začali zaoberať problémom producentov mlieka v EÚ. Paríž aj Berlín žiadajú od Európskej komisie, aby čo najrýchlejšie informovala o vývoji situácie a aby začala riešiť problémy výrobcov mlieka.

Od začiatku marca klesla výkupná cena vo Francúzsku o 30 % na 21 centov (6,03 Sk) za liter. Zduženie roľníkov FNSEA ohlásilo, že demonštranti budú blokovať mliekarne v 20 krajoch. Minister poľnohospodárstva Michel Barnier žiada “európsku stratégiu regulácie výroby mlieka”. V rokoch 2010 a 2012 by sa malo rokovať o tom, či sa neobnovia kvóty na produkciu tohto agrárneho produktu.

Francúzska vláda vymenovala štátneho sprostredkovateľa, ktorý by mal zabezpečiť rokovanie roľníkov a veľkospracovateľov mlieka, ktoré by malo viesť k “spravodlivej cene” bieleho zlata.

Informovala o tom agentúra DPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: SZPM - Na nepriaznivú situáciu v prvovýrobe mlieka poukázali minulý rok aj slovenskí roľníci.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments