Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Financovanie PRV nezastavia. PPA začne dôkladné kontroly

Financovanie PRV nezastavia. PPA začne dôkladné kontroly
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Vpravo bývalý generálny riaditeľ Sekcie rozvoja vidieka - Martin Barbarič.

Európska komisia Slovenskej republike nepozastaví financovanie Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020. Počas rokovaní v Bruseli sa na tom dohodli zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), Európskej komisie (EK) a Auditu Európskej komisie.

Implementácia Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020 v minulých rokoch vyvolala na strane prijímateľov a Európskej komisie znepokojenie. Výhradami EK boli transparentnosť hodnotenia projektov a nerovnomerné čerpanie prostriedkov počas celého programovacieho obdobia. Z objemu Programu rozvoja vidieka 1,2 miliardy euro na roky 2014 – 2020 bolo totiž už za prvé dva roky programu, do konca marca 2016, alokovaných v rámci výziev až 85 % prostriedkov, čiže jedna miliarda eur. EK preto začala zvažovať pozastavenie financovania PRV a zastavenia kontrahovania projektov.

MPRV SR a PPA preto predstavili EK opatrenia na riešenie situácie k výhradám, ktoré komisia vzniesla počas rokovania pred Monitorovacím výborom PRV SR 2014 – 2020

„Naše návrhy transparentných procesov a prísne overovanie hospodárnosti vynakladania prostriedkami zástupcovia Európskej komisie privítali. Nedošlo tak a ani nedochádza k spochybneniu samotného Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

Práve plán transparentnosti a prísnej kontroly oprávnenosti výdavkov, ktorý predstavila PPA presvedčil EK o nepozastavení financovania prostriedkov a kontrahovania v rámci programu pre Slovensko.

PPA spustí dôkladné overovanie postupu verejného obstarávania na strane prijímateľov, kontroly oprávnenosti výdavkov a hospodárnosti ich vynakladania, pričom bude realizovať prísnu kontrolu žiadostí o platbu a preverovať opatrenia a výzvy. Kontroly tak čakajú stovky zazmluvnených projektov. Následne Európska komisia vykoná na jeseň 2016 audit na pôde PPA, ktorý overí aj realizáciu nasadených opatrení. Vzhľadom na vyťaženie súvisiace s nasadzovaním opatrení a kontrol, predpokladá PPA vydanie ďalších výziev PRV až v budúcom roku.

Autor článku: Vladimír Machalík - hovorca MPRV SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Vpravo bývalý generálny riaditeľ Sekcie rozvoja vidieka - Martin Barbarič.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
9. august 2016 8:51

Kladiem si otázku a ten pán Kožuch čo robil predtým na PPA je iný pán a tento nový generálny riaditeľ prišiel z Ministerstva vodopádov a rybolovu SR ? Nie je to náhodou novodobý Pilát Pontský – “Keď Pilát videl, že nič nedosiahne, ba že pobúrenie ešte vzrastá, vzal vodu, umyl… Celý komentár »

ni
ni
9. august 2016 9:47

Takze PPA bude prisne kontrolovat svojich vlastnych ludi… Tak to sme vsetci zvedavi na vysledok 🙂
Btw kde su zverejneni prijimatelia financnych prostriedkov z PRV?

dikobraz
dikobraz
9. august 2016 9:59

Nemyslim si že Kožuch je za toto zodpovedny, ten sice bol na PPA ale na priamych platbách. Toto je problém projektových podpor a maslo na hlave tu ma odidený výkonný riaditel, no zodpovednost bola na strane ministerstva – to urcuje PPA kolko moze zazmluvnit a tu je zodpovedný ten “babrák”… Celý komentár »

agrisato
agrisato
9. august 2016 17:18

Vážené dámy a páni ! Pokiaľ nebude reálny, ale naozaj reálny!!! záujem o vidiek a pôdohospodárstvo , zabudnime na seriózne výzvy PPA. Dnes je záujem jediný : deštrukcia. Ktosi myslí opak je naivný…

agrisato
agrisato
9. august 2016 17:22

Kto si myslí ….-opravujem pravopis. Ď