Experti očakávajú zmenu trendu na trhu s mliekom
Po roku 2011, ktorý bol pre producentov mliečnych výrobkov priaznivý, by mal byť tento rok poznačený nízkymi cenami. Trh s mliekom bude výrazne volatilný.
V súčasnosti je v Nemecku situácia na trhu s mliekom pozitívna, posledné údaje však naznačujú zmenu.
„V minulom roku dopyt po mliečnych výrobkoch prudko vzrástol. Udržanie úrovne ponuky viedlo k výrazne vyšším cenám od nemeckých producentov. Myslím, že aj v tomto roku by mohol byť trh schopný absorbovať vyprodukované množstvá“ povedal Udo Folgart, viceprezident nemeckého zväzu farmárov (DVB) na berlínskom Milchforum.
Produkcia výrazne stúpla
V marci 2012 sa prejavila na trhu s mliekom zmena. Po roku, kedy nastal „boom“ cien môže však nasledovať fáza slabých cien. Tento odhad vyslovila Monika Wolfarthová z ZMB (Zentralen Milchmarkt-Berichterstattung) na konferencii Milchforum v Berlíne. Podľa informácií Dow Jones News stúpanie cien v rokoch 2010 a 2011 povzbudilo producentov v mnohých regiónoch sveta, aby zvýšili produkciu mlieka, zdôraznila Wolfarthová.
V roku 2011 sa v EÚ vyrobilo o 2,1 % viac mlieka ako v roku 2010 (138 257,2 tis. t). Silnejší nárast ako bol priemer EÚ bol vlani v produkcii mlieka vo Francúzsku (+5,5 %), Poľsku (3,4 %), Írsku (3,9 %) a v Rakúsku (+4,4 %). Produkcia mlieka v Nemecku dosiahla vlani 29 339,4 tis. ton (+2,4 %), čo bolo mierne nad priemerom EÚ. Vo Veľkej Británii stúpla vlani produkcia mlieka o 1,6 %. Z veľkých európskych producentov mlieka sa produkcia znížila v Taliansku na 10 259,6 tis. t (-1,4 %) a v Dánsku o 0,6 % na 4 786,7 tis. t. Produkcia mlieka v Holandsku zostala stabilná na úrovni 11 627,4 tis. ton. Novozélandskí producenti v roku 2011 vyprodukovali medziročne o 10,5 % mlieka viac. Zvýšená ponuka sa však nestretla s dostatočným dopytom. Perspektíva vývoja svetového hospodárstva tiež naznačovala signály oslabenia cien.
Klesajúci export masla
Na nemeckom aj európskom trhu bola badateľná po vysokých cenách v rokoch 2010 a 2011 chýbajúca konkurencieschopnosť, čo sa prejavilo znížením exportu masla, ako aj klesajúcimi cenami, uviedla Wolfarthová. Ceny mliečnych produktov sa oslabili, preto možno očakávať aj korektúru ceny mlieka.
Termínové burzy získavajú aj pri mlieku význam
Folgart vníma situáciu optimisticky. „Napriek neistote, ktorá vládne na trhoch, prevažujú pozitíva,“ zdôraznil. Folgart očakáva viac možností vyplývajúcich z pozície Nemecka na trhu s mliekom pri férovej medzinárodnej konkurencii, pričom predpokladá naďalej stúpajúci svetový dopyt. Dôležitým poznatkom stretnutia v Berlíne je skutočnosť, že termínové burzy nadobúdajú význam aj pri komodite mlieko.
„Tie ponúkajú nielen mliekarňam, ale aj producentom mlieka narastajúcu možnosť poistenia pred nežiadúcimi poklesmi cien. Farmári potrebujú tzv. bezpečnostnú sieť“, zdôraznil Folgart.
Produkcia mlieka v Nemecku dosiahla nové maximum
V roku 2011 vyrobili nemeckí farmári 29 339,4 tis. t mlieka. Nikdy predtým nedosiahli prvovýrobcovia takú produkciu mlieka ako v minulom roku. Výnimkou bolo Durínsko, kde sa výroba v roku 2011 znížila o 0,6 %. Vo všetkých ostatných spolkových krajinách Nemecka produkcia mlieka vzrástla, citoval zdroj Agra Europe Spolkový úrad pre poľnohospodárstvo a výživu. Najvýraznejší nárast produkcie mlieka bol v Dolnom Sasku a Severnom Porýnií-Vestfálsku (+3,5 percenta). V nových spolkových krajinách sa produkcia mlieka zvýšila menej výrazne (+1,3 %) ako v „starých spolkových krajinách“ (+2,7 %).