Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Exminister si mýli dátum spotreby a minimálnej trvanlivosti

Exminister si mýli dátum spotreby a minimálnej trvanlivosti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Novela zákona o potravinách, ktorá smeruje v Národnej rade (NR) SR do druhého čítania, označovanie predávaných potravín ešte zlepší. Uviedol to Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, v reakcii na dnešné vyjadrenia opozičného nezaradeného poslanca NR SR Zsolta Simona o tom, že v novele chce vláda tajiť zloženie potravín.

“Pri predaji potravín je obchod povinný krájané potraviny alebo potraviny predávané na hmotnosť označovať údajom o ich zložení. To je súčasné znenie zákona, platí od roku 2011. Dnes vláda navrhuje vypustiť z tohto ustanovenia ich zloženie. To znamená, že obchodníci už nebudú musieť uvádzať zloženie kupovaného výrobku, ale dostanú povinnosť poskytnúť údaje o prítomnosti látok vo výrobku spôsobujúcich alergiu alebo neznášanlivosť,” povedal Simon.

Podľa Machalíka ide o nesprávnu informáciu.

“Cieľom úprav je presne zadefinovať aktuálnu vágnu definíciu označovania na cenovkách. Na tzv. vývesku, čiže cenovku v pulte sa totiž nemôže zmestiť celé zloženie potraviny, na čo poukazuje aj aktuálna prax. Z tohto dôvodu bude povinné pri cenovke označiť iba alergény, čiže to, čo môže ohroziť zdravie spotrebiteľa,” podčiarkol hovorca MPRV.

Celé zloženie potraviny sa podľa Machalíkových slov bude musieť aj naďalej uvádzať v dostupnej blízkosti potraviny, v katalógu vedľa pultu, tak ako je to doteraz. Zákazník tak bude mať všetky údaje k dispozícii.

“Označovanie ďalších informácií, ako napríklad podiel mäsa, je atraktívny údaj pre spotrebiteľa a obchodníci ho už v súčasnosti veľmi aktívne využívajú, má totiž potenciál zvýšiť predaje daného výrobku,” doplnil.

Simon zároveň informoval, že MPRV chce do zákona o potravinách zaviesť povinnosť oddelenej prepravy nezlučiteľných druhov výrobkov vzájomne ovplyvňujúcich ich bezpečnosť a kvalitu.

“Nikde v slovenskom právnom poriadku však nie je zakotvené, čo sú to nezlučiteľné výrobky a ktoré sa navzájom vylučujú,” zdôraznil poslanec NR SR.

“Prvoradá je bezpečnosť spotrebiteľa, v tomto prípade oddelenie prepravy nezlučiteľných druhov výrobkov ovplyvňujúcich bezpečnosť a kvalitu potravín. Návrh vychádza zo skutočnosti, že mnohokrát sa na korbe auta ocitajú nepotravinové tovary, ako napríklad kanister s benzínom či pneumatiky spolu s potravinami, čomu chce MPRV zabrániť,” vysvetlil Machalík.

“Nezlučiteľné druhy výrobkov” podľa neho znamenajú oddelenie prepravy potravinárskych a technických výrobkov.

Novela potravinového zákona podľa Simona taktiež nezaručuje potravinovú bezpečnosť občanom, ktorí dostanú potraviny formou potravinovej pomoci cez charitatívne organizácie.

“Ak obchod predáva potraviny po dátume spotreby, dostane miliónovú pokutu. Ak však má niekto potraviny po dátume spotreby rozdávať občanom na konzumáciu, tak mu za to žiadna pokuta nehrozí,” povedal nezaradený poslanec.

“Pán poslanec Simon si pletie úplne základné pojmy a novelu si evidentne nenaštudoval. Novela zákona o potravinách umožňuje darovanie potravín po minimálnom dátume trvanlivosti charitatívnym organizáciám. Ide napríklad o cestoviny, múku či konzervy. Vôbec sa netýka potravín po dátume spotreby, ktoré nie je a ani nebude možné ani darovať,” dodal v reakcii na Simona Machalík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pištík
Pištík
9. november 2016 14:00

Ale páni! No čo, že si pomýlil dva rôzne pojmy? Prečo radšej pána Simona nepochválite za to, že vôbec vie čítať a hovoriť po slovensky? 😉