Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Európsky parlament schválil novú SPP

Včera (20. novembra) Európsky parlament schválil po troch rokoch vyjednávaní medzi členskými štátmi novú Spoločnú poľnohospodársku politiku.

“Historicky prvá reforma poľnohospodárskej politiky EÚ, o ktorej rozhodovali ministri a volení poslanci Európskeho parlamentu, dostala konečnú podobu,” uviedol podľa TASR predseda poľnohospodárskeho výboru EP a hlavný vyjednávač pre túto oblasť Paolo De Castro.

Spoločná poľnohospodárska politika je súčasťou viacročného finančného rámca pre roky 2014 – 2020 v ktorom je na túto oblasť vyčlenených 373,2 miliardy eur a tvorí približne 37 percent rozpočtu Európskej únie.

„Je dôležité, že nová SPP bola konečne schválená. Aj tak je ale neskoro, pretože štáty musia reformu implementovať a to trvá pol až trištvrte roka. Nové pravidlá teda budú fakticky platiť od 1. januára 2015,“ uviedol pre ČTK Hynek Fajmon, český europoslanec.

Podľa schválenej reformy dočasne pretrvávajú určité kvótové systémy – u mlieka do roku 2015, pri cukre do roku 2017 a pri víne do roku 2030.

“Reformovaná SPP bude lepšie vyvažovať rozdiely medzi regiónmi, poľnohospodármi a členskými štátmi s osobitným zameraním na mladých poľnohospodárov,” uviedol včera na svojom fb profile Roger Waite, hovorca Daciana Ciolosa, komisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. 

Reformný proces SPP, ktorý začal v EP v roku 2010, dospel do svojej záverečnej etapy v júni 2013, keď vyjednávači europarlamentu, Rady a Európskej komisie dospeli k politickej dohode o hlavných otázkach tejto reformy.

Autor článku: TASR, ČTK, poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
22. november 2013 9:02

a je to ….