Dotazníkové výzvy preveruje Najvyšší kontrolný úrad
Najvyšší kontrolný úrad si posvieti na fungovanie Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra. To totiž v týchto dňoch čelí kontrole zo strany NKÚ.
„Najvyšší kontrolný úrad SR tento rok realizuje kontrolnú akciu „Systém riadenia, financovania a plnenia vybraných úloh NPPC“. O jej výsledkoch budeme verejnosť informovať po ukončení kontroly, na jeseň,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu Daniela Bolech Dobáková.
Čoho presne sa kontrola týka, úrad nespresnil. Viac však prezradil minister pôdohospodárstva.
„Tie rýchle, takzvané dotazníkové výzvy, boli veľakrát kritizované zo sektora. A z tohto dôvodu máme teraz na Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre kontrolu z Najvyššieho kontrolného úradu,“ priznal Samuel Vlčan.
Milióny pre potravinárov
Cez dotazníkové výzvy si v uplynulých rokoch prilepšili aj potravinári. Rezort im takýmto spôsobom poskytuje pomoc už od roku 2019. Vtedy si 4 milióny eur rozdelilo 194 potravinárskych subjektov. O rok neskôr počet „úspešných žiadateľov“ stúpol na 274 a vlani to bolo takmer 400 podnikov. Tento rok dotazníky vyplnilo asi 440 výrobcov potravín. Tí úspešní si rozdelia rekordnú sumu – 8 miliónov eur. Peniaze by mali dostať v júli. Dotazníky podľa samotného ministerstva pôdohospodárstva slúžia na vybudovanie národnej databázy, ktorá má byť podkladom aj pre riadne schválenú štátnu pomoc pre potravinárov. Rezort deklaruje, že na jej notifikácii pracuje.
Riadne schválenú schému by privítali aj samotní potravinári. Keďže schvaľovanie štátnych pomocí sa v Bruseli aktuálne deje bez prieťahov a väčších problémov, je možné, že dotazníky tento rok potravinári vypĺňali naposledy. To, že v takomto systéme vyplácania pomoci nechce rezort pokračovať, priznal aj minister.
Nedávno v kontexte kontroly NKÚ a niekdajšej verejnej kritiky dotazníkov vysvetlil, že aj preto sa štát rozhodol nepostupovať týmto spôsobom aj pri tohtoročnej mimoriadnej pomoci pre chovateľov dojníc a ošípaných. Tí vypísanie výziev aj na základe pôvodných informácií z rezortu, očakávali už v apríli a máji, dodnes však neboli zverejnené.
„Snažíme sa čo najskôr schváliť všetky schémy pomoci tak, aby sme neskôr nemali problém s tým, že nás niekto bude kritizovať,“ dodal Vlčan.