Dofinancovanie reštrukturalizácie viníc musí odobriť Brusel
Ministerstvo pôdohospodárstva nevylučuje, že reštrukturalizáciu vinohradov napokon dofinancuje. S požiadavkou sa na rezort obrátil Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska po tom, ako rezort žiadateľom o podporu oznámil, že bude nižšia ako v predchádzajúcich rokoch.
„Na každý rok je presne stanovená suma, ktorú môže členský štát použiť a nie je možné ju navýšiť. Na Slovensku sa v posledných rokoch prudko zvýšil počet žiadateľov o podporu na reštrukturalizáciu vinohradov a aj napriek rozpočtu vo výške takmer 4,5 milióna eur na rok musela PPA pristúpiť ku kráteniu podpory, aby vedela uspokojiť všetkých žiadateľov,“ uviedol rezort vo svojom stanovisku.
Zväz sa zvyšujúcemu záujmu vinohradníkov o reštrukturalizáciu viníc teší. Spolu s tým však podľa neho treba navýšiť financie.
Pokles z 35 na 8 tisíc hektárov
„Peniaze na to určené z Európskej únie nepokrývajú tento záujem. Preto sme sa snažili kontaktovať ministerstvo pôdohospodárstva so žiadosťou, či by mohlo projekty dofinancovať z národného programu. Treba pripomenúť, že ešte v 80-tych rokoch bolo u nás asi 35 tisíc hektárov vinohradov. Dnes máme asi 8 a pol tisíca hektárov rodiacich vinohradov a každoročne to klesá. Myslíme si, že ak má niekto záujem do toho investovať svoje peniaze aj úsilie, tak ho treba nejakým spôsobom podporiť,“ vyjadril sa prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska Vladimír Mrva.
Keďže počet žiadostí rastie, balík 4,5 milióna eur sa delí na čoraz menšie čiastky. S výpadkom financií pritom žiadatelia nerátali. Vo vinohradníckej oblasti v okolí Strekova už v minulosti úspešne žiadali o peniaze na reštrukturalizáciu, a vždy ich dostali v očakávanej sume. Aktuálne však prostriedky meškajú, a navyše ich nebude dosť. Zatiaľ čo v minulosti reštrukturalizovali menšie plochy – 3 až 6 hektárov, aktuálne ukončili projekt reštrukturalizácie až 18 hektárov.
„Rozhodli sme sa tak preto, aby sme boli viac konkurencieschopní voči zahraničným producentom. Stáli sme pred otázkou, či likvidovať staré vinice, alebo ich obnoviť. Rozhodli sme sa ísť ďalej, nepestovať len repku alebo kukuricu, ako to robia mnohí, ale zostali sme aj pri tejto špeciálnej rastlinnej výrobe. V roku 2019 sme do reštrukturalizácie investovali 450 tisíc eur. Očakávali sme dotáciu vo výške 350 tisíc, teraz sa dozvedáme, že to bude aj o 40 percent menej. Je to výpadok asi 100 tisíc eur. Momentálne s tým máme dosť veľké, až likvidačné problémy,“ uviedol Tomáš Kasnyik z rodinného vinárstva Kasnyik.
Žiadatelia vlastne nevedia, akú podporu dostanú
S podobnými problémami bojuje viacero pestovateľov, mnohí si na reštrukturalizáciu zobrali aj úvery.
„Je potrebné zdôrazniť, že žiadatelia o čerpanie tejto podpory nemajú dopredu vyčíslenú výšku podpory, takže si nevedia presne vypočítať, aká suma im bude vyplatená, záleží to na počte prijatých žiadostí,“ zdôraznilo ministerstvo pôdohospodárstva.
Rezort však podporu vinohradov napokon úplne nevylučuje. Hoci zatiaľ neuviedol, z akých peňazí by reštrukturalizácie dofinancoval, prvé kroky k tejto možnosti podnikol.
„Za normálnych podmienok nie je možné použiť na dofinancovanie štátnu pomoc bez odôvodnenej notifikácie. SR požiadala v októbri Európsku komisiu o umožnenie poskytnúť mimoriadnu štátnu pomoc práve na reštrukturalizáciu vinohradov vzhľadom na nepriaznivú situáciu spôsobenú pandémiou COVID – a aj na zasadnutí Rady ministrov bude táto požiadavka SR zopakovaná. O výsledku bude vinársky sektor samozrejme informovaný,“ uviedlo ministerstvo v stanovisku.