Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Dážď skomplikoval žatvu

Dážď skomplikoval žatvu
insert_photo

Bratislava 31. júla (TASR) – Daždivé počasie v uplynulom týždni skomplikovalo žatevné práce vo všetkých regiónoch Slovenska. Obilná žatva preto nebola v pondelok 28. júla ani v polovici, čo je nezvyčajné, pretože zber úrody ešte neukončili ani mnohí poľnohospodári v produkčných regiónoch na západe a juhu krajiny.

Informoval o aktuálnej situácii tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec. Kvôli mimoriadne daždivému počasiu sa žatevné práce takmer plošne zastavili. Z pravidelného dispečingu SPPK vyplýva, že k uvedenému dátumu sa zozbieralo len 40 % osevných plôch hustosiatych obilnín, z ktorých sa do skladov dostalo vyše 1,18 milióna ton (t) zrna.

Repku olejnú už pestovatelia zozbierali zo 70 % plôch a doterajšia produkcia dosiahla 317.000 ton. Úplné ukončenie jej zberu ohlásilo 8 regiónov, pričom celoštátny hektárový priemer 2,74 t výrazne prevyšuje vlaňajšok. Na kombajny ešte čaká v tejto komodite výmera takmer 43.000 hektárov (ha). Zber obilnín naďalej komplikujú poľahnuté porasty a podmáčaná pôda sťažuje na mnohých miestach vstup kombajnov do polí. Doterajšia produkcia jačmeňa predstavuje asi 550.000 t s priemernou úrodou 4,19 t/ha. Takmer päťtonový hektárový priemer vykazuje zatiaľ pšenica, avšak v jej prípade zostáva ešte zozbierať dve tretiny plôch.

Nemec ďalej oznámil, že do pondelka sa vôbec nemohla začať žatva v okrese Bardejov, kde navyše minulotýždňové búrky spôsobili šiestim podnikom škody, predbežne vyčíslené na 21 miliónov Sk (697.070 eur). Nepriazeň počasia a pomalšie dozrievanie obilia oddialilo začiatok zberu tohtoročnej úrody aj v regiónoch Čadce, Starej Ľubovne, Liptova a Svidníka. Predlžovanie žatevných prác v ostatných častiach Slovenska spôsobil okrem počasia tiež odchod zahraničných kooperačných kombajnov. „V tomto roku je žatva mimoriadne náročná na koordináciu ľudí a techniky. Poľnohospodári musia využiť každú chvíľu, v ktorej im počasie dovolí vstúpiť aspoň na niektoré polia. S niečím takým na prahu tohtoročnej žatvy nepočítali azda ani najväčší pesimisti,“ posťažoval sa predseda SPPK Milan Semančík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments