Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Schodok agroobchodu sa vlani zlepšil o 22,7 percent

ČR: Schodok agroobchodu sa vlani zlepšil o 22,7 percent
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Potravinárska výstava Zelený týždeň v Berlíne.

Schodok agrárneho zahraničného obchodu Českej republiky sa vlani medziročne zlepšil o 22,7 percenta na 1,43 miliardy eur (36,7 miliardy Kč) z predvlaňajších 1,84 miliardy eur (47,5 miliardy Kč). ČTK to uviedli zástupcovia ministerstva poľnohospodárstva.

Predvlaňajšie výsledky boli zatiaľ najhoršie od roku 1993. Vývoz vlani medziročne vzrástol o osem percent, teda o 614 miliónov eur (15,8 miliardy Kč) na 8,3 miliardy eur (213,8 ​​miliardy Kč).

Dovoz agrárneho tovar rástol pomalšie, išlo medziročne o dve percentá, teda o 194 miliónov eur (päť miliárd) na 9,73 miliardy eur (250,5 miliardy Kč). Na zlepšení výsledku sa podieľal vývoz pšenice, prípravkov na výživu zvierat a cigariet.

ČR dováža najmä mäso

Podľa Poľnohospodárskeho zväzu ČR išlo kvôli koronavírusu o atypický rok. Hlavný dôvod záporného salda ale zostáva rovnaký.

“Aj v minulom roku tvorilo 66 percent záporného agrárneho salda ČR vysoké záporné saldo u mäsa,” uviedol hovorca zväzu Vladimír Pícha.

Deväť desatín českého zahraničného obchodu s agrokomoditami je v rámci EÚ. ČR vlani najviac vyvážala tovar do Nemecka, ktoré predstavovalo 23,1 percenta exportov, ďalej potom na Slovensko a do Poľska.

Naopak najviac sa dovážal tovar z Nemecka, kde išlo o 22,9 percenta importov, ďalej potom z Poľska a Holandska.

“Najvýraznejšie zlepšenie zaznamenal agrárny vývoz ČR do Nemecka. V porovnaní s rokom 2019 vzrástol o 350 miliónov eur (deväť miliárd korún) na 1,92 miliardy eur (49,4 miliardy korún),” uviedol hovorca ministerstva Vojtěch Bílý.

Najčastejšie sa vyvážali pšenica, potravinové prípravky, pekárske výrobky, výživa pre zvieratá, cigarety a mlieko. Najviac sa dovážalo napríklad bravčové mäso, pekárenské výrobky, potravinové prípravky, syry a čokoláda.

Agrárni diplomati

Ministerstvo vyzdvihlo zlepšenie výsledku u štátov, kde pôsobia agrárni diplomati. Medziročne sa zvýšil export do USA o 13 percent, Srbska o 11,2 percenta a do Ruska o 6,2 percenta.

Minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (ČSSD) na prelome roka ČTK povedal, že zvažuje rozšírenie siete diplomatov alebo miestnych zahraničných zástupcov do Vietnamu a do Veľkej Británie.

Hovorca zväzu podotkol, že saldo je stále príliš vysoké.

“Existujú expertné odhady, podľa ktorých sa do ČR aj SR vozia do obchodných reťazcov potraviny, bez ohľadu na emisie, uhlíkovú stopu a už tak predimenzovanú prepravu. V 300 až 800 kamiónoch denne za rozsiahleho používania chladiarenských technológií. Pritom podľa štúdie 50 odborníkov z 30 krajín sveta sa odporúča kvôli životnému prostrediu obmedziť na prvom mieste používanie chladiarenských technológií, dodal Pícha.

Saldo agrárneho zahraničného obchodu Česka bolo naposledy kladné v roku 1993. Od tej doby je bilancia stále v mínuse. Čiastočné zlepšenie salda pod 20 miliárd českých korún sa podarilo dosiahnuť za niekdajšieho ministra poľnohospodárstva Mariana Jurečku (KDU-ČSL), ktorý chcel, aby schodok klesol na nulu. Na konci jeho funkčného obdobia, teda v roku 2017, však už deficit presiahol 30 miliárd českých korún.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Potravinárska výstava Zelený týždeň v Berlíne.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments