Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Zo sveta

ČR: Hodnota poľnoprodukcie porastie pomalšie, ako náklady firiem

ČR: Hodnota poľnoprodukcie porastie pomalšie, ako náklady firiem
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tempo rastu poľnohospodárskeho odvetvia bude tento rok medziročne nižšie, ako tempo rastu nákladov spojených s poľnohospodárskou činnosťou. Vyplýva to z odhadu, ktorý dnes zverejnil Český štatistický úrad.

Podľa prvého odhadu bude tento rok hodnota produkcie českého poľnohospodárskeho odvetvia v bežných cenách 8 miliárd eur (195 miliárd Kč), čo je o 17 percent viac ako vlani. Náklady podľa odhadu vzrástli o 25 percent. Podľa ČSÚ možno očakávať zhoršenie rentability poľnohospodárskej výroby najmä pre prudký rast cien energií, hnojív alebo krmív.

Produkcia rastlinnej výroby podľa predbežných údajov dosiahne 4,95 miliardy eur (120 miliárd Kč), čo je medziročne o 15 percent viac. Hodnota živočíšnej výroby by mohla dosiahnuť 2,7 miliardy eur (65 miliárd Kč), čo je medziročne nárast o pätinu. Dôvodom vyšších hodnôt produkcie sú podľa ČSÚ zvýšené realizačné ceny pšenice, jačmeňa, ošípaných a hovädzieho dobytka.

Hnojivá, pohonné hmoty, elektrická energia

Vyšší rast nákladov ako tržieb očakáva tiež Poľnohospodársky zväz ČR.

“Podľa našich zistení došlo k zvýšeniu nákladov o približne 25 percent, čo je vyššie zvýšenie oproti rastu príjmov poľnohospodárskych podnikov, ktoré predstavuje okolo 20 percent,” uviedol predseda Martin Pýcha.

Z prieskumu Agrárnej komory ČR medzi 174 podnikmi vyplynulo, že trom štvrtinám sa tento rok zdvihli celkové náklady do 50 percent oproti minulému roku. Vyše polovica respondentov uviedla, že najvýraznejší rast zaznamenali pri hnojivách, ďalej im zdražovali pohonné hmoty, elektrická energia alebo napríklad kŕmne zmesi. Približne pätine firiem náklady vzrástli viac ako dvojnásobne.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 80 percent firiem muselo začať šetriť a úsporné opatrenia plánujú aj na budúci rok. Podľa komory uvažujú agrárne spoločnosti o obmedzení chovov ošípaných, hydiny, hovädzieho dobytka alebo pestovania náročnejších plodín ako sú paradajky v skleníkoch.

Pýcha upozornil na to, že tento rok dôjde k zvýšeniu podielu tržieb z rastlinnej výroby, ktoré budú dvojnásobné oproti živočíšnej výrobe. Uviedol, že to vedie k tomu, že je uprednostňovaná jednoduchšia výroba oproti produkcii s vyššou pridanou hodnotou.

“Ideálne je, keď obe zložky tvoria polovicu,” dodal.

1 EUR = 24,233 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments