Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Chov ošípaných má zachrániť vlastná predajňa

Chov ošípaných má zachrániť vlastná predajňa
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk

Vo Veľkom Blahove v okrese Dunajská Streda po mesačnej skúšobnej prevádzke a slávnostnom uvedení značky “Z nášho dvora” ponúkajú v novootvorenej predajni farmári tamojšieho poľnohospodárskeho družstva dennodenne svoju bohatú škálu mäsa a mäsových výrobkov. Informovala TASR generálna riaditeľka investičnej spoločnosti E.X.A.T. A–Group, a. s. Katarína Rimóczyová.

„Rozhodli sme sa riešiť problematický chov ošípaných a predajňa je vyústením nášho úsilia. Po prepočte ekonomických ukazovateľov sme sa vybrali cestou vlastnej spracovateľskej bázy a teda aj zhodnocovania chovu ošípaných, rozhodli sme zainvestovať,” uviedla Rimóczyová s tým, že kúpili malý bitúnok, kde spracovávajú mäso a pripravujú vlastné mäsové výrobky.

Podľa generálnej riaditeľky, pri realizácii zámeru pomohlo aj to, že koncom februára sa mohla spoločnosť uchádzať aj o projekty v rámci eurofondov cez Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR práve na podporu priameho predaja z dvora formou budovania malovýroby a predajného miesta.

“Je to projekt v hodnote 250.000 eur a veríme, že 50% nákladov získame z eurodotácie,” konštatovala.

Dodala, že v prvom rade išlo o to, aby sa v živočíšnej prvovýrobe zachoval a ďalej rozvíjal chov ošípaných a aby sa dostal na trh kvalitný čerstvý produkt s priznaním pôvodu vlastného chovu.

“Keď niekto vstúpi do našej predajne, vie, odkiaľ produkt prichádza. Zachovali sme a ponúkame širokej spotrebiteľskej verejnosti tradičné chute žitnoostrovskej kuchyne,” zdôraznila.

Pripomenula, že je to prvá predajňa tohto druhu, ktorá chce konkurovať kvalitou, jednoznačnosťou pôvodu a chuťami regiónu.

“Dopyt je značný a príjemne nás to prekvapilo. Naše ceny kupujúcich oslovujú, a tak v kombinácii s kvalitnými výrobkami a čerstvým mäsom vieme byť v danej lokalite konkurencieschopní. V budúcnosti plánujeme náš sortiment rozšíriť aj o cenovo náročnejšie výrobky De Luxe kvality, ako je napríklad tradičná žitnoostrovská dlhozrejúca šunka,” poznamenala Rimóczyová.

Predseda Poľnohospodárskeho družstva vo Veľkom Blahove, ktoré je členom skupiny E.X.A.T A-Group, a. s., Ottó Bíró privítal realizáciu nových možností.

“Stáli sme pred rozhodnutím, či zlikvidovať chov ošípaných, alebo hľadať riešenia. Vtedy vznikla možnosť speňaženia mäsa a mäsových výrobkov priamo na našom dvore. Prvé skúsenosti svedčia o tom, že cesta bude správna,” povedal Bíró a vyjadril spokojnosť nad tým, že napriek zlej finančnej situácii obyvateľstva o čerstvé domáce výrobky je veľký záujem.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
rado
rado
30. október 2016 14:41

takto to ma byt, drzim palce