Český minister: EÚ bude pokračovať v solidárnom vývoze obilia z Ukrajiny, môže ho zlepšiť
Európska únia bude naďalej podporovať vývoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, ktorý stále komplikuje ruská okupácia ukrajinského územia. Vyhlásil to v pondelok (26.9.2022) český minister poľnohospodárstva Zdeněk Nekula po rokovaní s kolegami z ostatných únijných krajín, ktoré riadil v Bruseli za české predsedníctvo.
Nekula poznamenal, že únia by mohla viaceré veci týkajúce sa prepravy ukrajinských potravín vylepšiť. Ukrajinský minister Mykola Solskyj hovoril o konkrétnych krokoch, ako je vybudovanie prekladových terminálov na hraniciach jeho krajiny s EÚ.
Dvadsaťsedmička v reakcii na ruskú inváziu, ktorá výrazne obmedzila možnosti vývozu pšenice či kukurice námornými trasami, zaviedla takzvané koridory solidarity. Podľa Európskej komisie sa v auguste z Ukrajiny vyviezlo 4,5 milióna ton obilia, z toho tri milióny ton sa dopravili práve cez pozemné koridory. Podľa ukrajinského ministra vývoz každý mesiac stúpa, stále však nedosahuje predvojnových šesť miliónov ton mesačne.
„Chceme export naďalej podporovať. Je však nutné vylepšiť množstvo logistických a administratívnych aspektov,“ povedal Nekula novinárom po rokovaní.
Návrhy na zvýšenie kapacít
Solskyj únijným kolegom v Bruseli predniesol návrhy, ktoré podľa neho môžu kapacitu dopravy obilia či slnečnicového oleja zvýšiť. Jednou z možností je napríklad potrubná preprava oleja do prístavu v poľskom Gdansku. Ďalšie je popri spomínanom budovaní terminálov napríklad zvýšenie kapacity vlakov či kamiónov, ktoré produkty ukrajinských farmárov prednostne prepravujú.
„Tieto koridory by mali byť stabilné a trvalé,“ vyhlásil tiež Solskyj, podľa ktorého by EÚ napríklad mohla dať finančné stimuly firmám, ktoré by sa doprave ukrajinských potravín venovali.
Z niektorých únijných krajín pritom znejú hlasy, podľa ktorých je už kapacita solidárnych koridorov naplnená. Napríklad z Rumunska či Bulharska sa zase ozývajú obavy, že veľké množstvo ukrajinskej produkcie mieriacej do EÚ znevýhodňuje miestnych poľnohospodárov. Podľa eurokomisára Janusza Wojciechowského však stále väčšina obilia mieri mimo únie napríklad do Afriky a na situáciu únijného trhu nemá nepriaznivý vplyv.