Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice začali znova významne rásť

Ceny pšenice začali znova významne rásť
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Správa USDA, ktorá vyšla v piatok, okamžite oživila trh. Odhad celosvetovej produkcie a zásob bol znížený a spotreby zvýšený. Ceny po zverejnení týchto informácií na burze Euronext a CBOT vzrástli.

Euronext zaznamenal rast cien oproti začiatku mesiaca o 9,2 percenta, pričom posledný deň burza zhodnotila o viac ako 15 eur. Podobne burza CBOT zaznamenala najvyšší rast posledný deň v týždni a zhodnotila o viac ako 17 eur. Celkový rast v porovnaní so začiatkom týždňa bol 8 percent. Burza v Budapešti síce poklesla celkovo o 4,4 eura, reálne však ostala stabilná a jej pokles bol zaznamenaný len na začiatku týždňa a to o 2100 HUF.

Podľa správy USDA bola upravená produkcia pre pšenicu v marketingovom roku 2010/11 o 2,5 mil. ton smerom nadol na 641,5 mil. ton. Príčinou je pokles prognózy úrody v Severnej Amerike. Zároveň bola upravená aj prognóza spotreby na 663 mil. ton, čo je rast o 2 mil. ton oproti minulej predpovedi a zmeny sa dotkli aj konečných zásob, ktoré poklesli o 3 mil. ton na 174,7 mil. ton.

Náladu na trhu ovplyvnila tak očakávaná správa, ktorá spôsobila nárast cien ku koncu týždňa, ako aj rast exportu, ktorý sa týkal hlavne francúzskej a nemeckej pšenice. Ceny sú momentálne ovplyvnené aj vyjadrením ukrajinského ministerstva ohľadne obmedzenia vývozu pšenice, jačmeňa a kukurice ku koncu roka.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments