Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Ceny obilia vo svete klesajú

Ceny obilia vo svete klesajú
insert_photominagro.gov.ua

Minister agrárnej politiky Ukrajiny Jurij Melnik uviedol, že vo svete pozorujeme tendenciu poklesu cien obilnín (od 15 do 20 %). Príčinu vidí vo vysokých prognózach tohtoročných úrod vo svete.

„Podľa našich odhadov, do dnešného dňa dosahuje produkcia pšenice 671 miliónov ton, čo je o 60 miliónov ton viac, ako v minulom roku. Produkcia jačmeňa dosiahla takmer 150 miliónov ton. Do dnešného dňa sme exportovali 4,9 miliónov ton obilnín, z toho 2,3 miliónov ton pšenice,“ uviedol ukajinský minister.

Podľa J. Meľnika, najväčším problémom je veľká ponuka na trhu kŕmneho obilia. Tu je prebytok až 9,5 mil. ton obilnín. Pri pšenici hovoríme o 6,3 mil. ton a pri jačmeni takmer o 3,3 mil. ton.
„Z tohto dôvodu sú po tohtoročnej žatve najväčším problémom ceny kŕmneho obilia,“ zdôraznil minister.

V tom istom období ukrajinský prezident Viktor Juščenko vyzval poľnohospodárov, aby sa neponáhľali s predajom tohtoročnej úrody. Zdôraznil, že v dôsledku rekordne nízkych celosvetových zásob obilnín bude tendencia zvýšenia cien tejto komodity. Uviedol, že ukrajinská vláda prijala niekoľko nesprávnych krokov, najmä tým, že trh s obilninami riadila administratívnymi zásahmi.
„V dôsledku týchto metód Ukrajina stratila 2,5 miliardy dolárov, pretože prakticky do mája existoval zákaz exportu obilnín,“ uviedol prezident.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: minagro.gov.ua

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments