Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Cena kravského mlieka môže byť pätinou až štvrtinou ceny ovčieho

Cena kravského mlieka môže byť pätinou až štvrtinou ceny ovčieho
insert_photoarchív - poľnoinfo.sk

Aktuálna cena litra ovčieho mlieka v letnej sezóne je 1 euro (30,1260 SK) bez DPH a v zimnej sezóne je drahšie o 10 centov (3 Sk) až 12 centov (3,16 Sk). Pre TASR to povedal riaditeľ spoločnosti Orava-Stav, s.r.o. Alojz Hlina, ktorá prevádzkuje Biofarmu Príroda pri Stupave.

V minulosti bolo ovčie mlieko trikrát drahšie ako kravské. “Cena kravského mlieka môže byť v súčasnosti pätinou až štvrtinou ceny ovčieho,” ozrejmil s tým, že nízka cena kravského mlieka má dopad na efektívnosť chovu hovädzieho dobytka pre poľnohospodárov. Špecifikom ceny ovčieho mlieka však je, že za posledné tri roky je relatívne stabilná.

Farma pri Stupave pracuje systémom ekologického poľnohospodárstva. Chovajú tam aj 60 oviec, ich počet je prispôsobený výmere pastvín, konkrétne šesť oviec na jeden hektár.

“Produkcia mlieka z nášho stáda nepostačuje na pokrytie záujmu, ktorým máme o ovčí syr. Sme nútení dovážať mlieko. Máme dlhodobú zmluvu o dodávke ovčieho mlieka z regiónu Turca,” vysvetlil Hlina.

Ďalšou zo základných podmienok ekologického poľnohospodárstva je nepoužívať pri chove oviec antibiotiká, rastové hormóny a zabezpečiť primerané ustajnenie zvierat – tzv. welfare.

Keďže spotrebitelia chcú výrobky z ovčieho mlieka celoročne, prispôsobili sa tomu chovatelia oviec a výrobcovia. Chovatelia synchronizujú ruju oviec, to znamená, že reprodukčný proces v časti stáda sa presunie do iného termínu, aby bolo možné získať mlieko počas celého roka.

Hlina upozornil, že v zime ponúka ovčie mlieko málo chovov na Slovensku a pritom je na trhu veľa ovčieho syra. Podľa jeho slov by si mali spotrebitelia overiť, či ide naozaj o výrobok z ovčieho mlieka a nie z kravského alebo z kravského mlieka s pridanou ovčou kultúrnou. Zároveň ocenil, že ľudia sa čoraz viac zaujímajú o zdravotnú bezpečnosť potravín, ich kvalitu, zloženie a výrobcu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments