Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Export pšenice z Austrálie je na šesťročnom minime

Minulý týždeň bol pri pohľade na obchodovanie bohatý na výkyvy, avšak pri pohľade na obchodovanie počas celého mesiaca október vidíme, že veľké zmeny nenastali. Dôvody sú nasledovné:

Pri kukurici a sóji sme ostali na polceste medzi cenami z jari a cenami z leta (historické rekordy). Kukuricu a čiastočne aj sóju vytiahli zo septembrového dna správy, že zásoby za uplynulú sezónu (končiacu 30. septembra) boli revidované nadol. Avšak ani nové minimá zásob nedostali cenu vyššie. Čaká sa, ako na vyššie ceny zareaguje dopyt – účastníci trhu sa predzásobili v lete a preto sme nevideli ďalší cenový šok.

Ďalšiemu poklesu cien však zabránili obavy o počasie v juhoamerických krajinách. Nepriaznivé počasie (husté dažde) totiž môžu oneskoriť začiatok sejby a to by mohlo zvýšiť dopyt po amerických zásobách, čo by ťahalo ceny na burze CBoT v Chicagu nahor. Na chvíľu sa tak aj stalo, avšak tieto obavy nestačili na to, aby cena ostala vyššie. Spomínaný nárast bol zatiaľ vypredaný.

Pri sóji je kľúčovým faktorom Čína (najväčší importér sóje), kde sa začína znovu zobúdzať ekonomika (čínske vládne stimuly) a očakával sa nárast dopytu po sóji.  Preto sme videli pokus o prekonanie októbrových vrcholov.

V súvislosti so pšenicou sa pozorne sleduje situácia v Austrálii, kde sa export  prepadol najviac za posledných 6 rokov. Austrália patrí medzi 5 najväčších exportérov na svete, čo môže spôsobiť problém aj v medzinárodnom obchode. Čaká sa, kto tieto dodávky bude nahrádzať a či vôbec. Austrália trpí značnými suchami, takže je možné, že vyhliadky úrody budú ešte znížené. USDA oficiálne očakáva produkciu tejto krajiny na úrovni 23 mil. ton, väčšina analytikov sa však prikláňa k číslu pod 21 mil. ton, čo by bol medziročne 30 percentný pokles!

Takže toto sú všetko faktory za rast. Čaká sa ale na reakciu farmárov a dopytu po drahších komoditách. Prirodzenou reakciou farmárov by mala byť snaha vysadiť čo najviac. Takže budúci vývoj obilnín ovplyvní najbližší report WASDE amerického ministerstva poľnohospodárstva. Ten by mal vniesť viac svetla do produkcie Austrálie a jej exportov a tiež už spomínanú reakciu farmárov a spotrebiteľov na vysoké ceny. Ak sa nepotvrdia obavy o úrodu, ceny by mali mieriť skôr nadol.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments