Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Aktuálny priebeh žatvy a prvé informácie o úrodnosti i úrodách

Aktuálny priebeh žatvy a prvé informácie o úrodnosti i úrodách
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Žatva začala tento rok o niečo neskôr. Napriek tomu, už je „pod strechou“ viac ako tretina ozimného jačmeňa, o niečo menej repky a približne len šesť percent pšenice. O tom, aká sa ukazuje úroda, kde kombajny do polí ešte nevyšli a v ktorých regiónoch to „sype“ najviac, sme sa rozprávali so Štefanom Adamom z Odboru poľnohospodárskych služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore.

Podľa predžatevných odhadov predpokladalo Centrum výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch, ale i Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pokles úrod. Je to tak? Čo hovoria prvé výsledky z regionálnych komôr?
Áno ten pokles je badateľný najmä u ozimného jačmeňa, ktorý je pozberaný z viac ako tretiny osiatych plôch. Oproti porovnateľnému obdobiu minulého roka poklesla jeho úrodnosť zo 4,33 na 3,69 tony z hektára. Repka dosahuje úrodu približne na úrovni 2,6 tony z hektára. Minulý rok to bolo 2,73. Hoci sa jedná o úvodné informácie z jednotlivých regiónov Slovenska, naznačujú, ako sa postupne zhoršujúce podmienky počasia, počas apríla a mája, vzhľadom na potreby jednotlivých poľnohospodárskych plodín, negatívne odrazili na stave a vývoji porastov. Ostatné plodiny by som z hľadiska objektívnosť nerád hodnotil, pretože tu žatva len začína.

Ako sú na tom jednotlivé regióny? Kde sa ukazujú najlepšie výsledky?
Musíme uviesť, že po výkyvoch počasia z minulého týždňa sa žatevné práce rozbehli už vo viacerých regiónoch Slovenska. Tento týždeň aj v regióne Košíc, Prešova, ale i Rožňavy. Na začiatok žatvy čakajú pod Tatrami, na Orave, Liptove, Turci a Spiši.
Zber repky už takmer ukončili v okresoch Komárno a Nové Zámky, kde je pozberaných viac ako 95 percent plochy. Najlepšiu úrodnosť dosiaľ avizuje okres Prievidza (3,12 t/ha), v tesnom závese okresov Bánovce nad Bebravou, Topoľčany a Nitra.
Čo sa týka ozimného jačmeňa, najďalej so zberom sú v okresoch Nové Zámky a Nitra, prakticky pred ukončením. Zo žatevného cenzu tiež vyplýva, že zber pšenice sa v rámci Slovenska ešte len rozbieha.

Foto: Farmárova nedeľa, zber repky je v plnom prúde aj v podniku Agrorent Nesvady.

Viem, že ďalší vývoj, vzhľadom aj na premenlivé počasie, je ťažké predpokladať, ale predsa.
Už tento týždeň by mala byť v plnom nasadení všetka technika v regiónoch, kde to vyžadujú agrotechnické termíny. V niektorých oblastiach nám ale narobili problémy prudké dažde. V dôsledku nich začali hustosiate obilniny odnožovať, čo má vplyv na žatevné práce kvôli zvýšenému počtu zelených zŕn. Veríme, že súčasný stav počasia vydrží čo najdlhšie.

Nákupné ceny rastlinných komodít na svetových burzách zostávajú takmer bez pohybov. Ako je to na Slovensku?
Podľa informácií z regiónov dochádza zo strany nákupcov a skladovateľov k špekuláciám. Tie subjekty, ktoré nemajú skladovacie kapacity, tak bohužiaľ musia prijať terajšie nízke štartovacie ceny, čo jednoznačne prehĺbi krízový stav v mnohých poľnohospodárskych podnikoch.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments