AKS: Straty zo sucha dosiahli vyše 37,2 milióna eur
Strata na poľnohospodárskych plodinách, ktorú spôsobilo extrémne sucho v roku 2017, vyčíslili poľnohospodári z regiónov Trnava, Senica, Galanta, Bratislava a Dunajská Streda na 37,2 milióna eur. Médiá o tom v pondelok informovala Agrárna komora Slovenska (AKS) s tým, že dotknutých bolo vyše sto subjektov.
Aktualizované podklady si vyžiadalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s cieľom objektívne kvantifikovať dosah nepriaznivých klimatických podmienok.
„Podklady museli dotknutí farmári odovzdať do 23. mája,“ spresnila AKS.
Najväčšie straty pre sucho boli v Trnave a okolí (14,2 milióna eur), potom v Bratislave (7,8 milióna eur), na treťom mieste boli so stratami poľnohospodári z Dunajskej Stredy (5,7 milióna eur). Po nich nasledovali farmári z Galanty (5,4 milióna eur) a Senice a Skalice (spolu 4,1 milióna eur), konkretizovala AKS. Najväčšie straty boli u hustosiatych obilnín, kukurici, maku, krmovinách, ovocinárstve a v zeleninárstve.
Komora poukázala na Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý konštatoval, že v roku 2017 bol v týchto oblastiach najvýraznejší výpadok zrážok za posledné roky a v čase sucha upozorňoval na výpadky v poľnohospodárskej produkcii.
Pretože je situácia podľa AKS pre farmárov likvidačná, požiadali listom o pomoc vládu SR.
„Tento stav ohrozuje udržateľnosť ďalšej produkcie, chovu zvierat, ale hlavne prácu celkom približne 2800 až 3000 zamestnancov,“ zdôraznila.
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD)a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) majú záujem o aktualizáciu vyčíslenia príjmov, ale aj o zriadenie opatrení, ktoré by podobné situácie riešili do budúcnosti.
Ide o rizikový fond, do ktorého by prispieval štát aj farmári a z časti by kryl straty farmárov postihnutých suchom, záplavami, povodňami a inými vplyvmi.
„Na nutnosť zriadenia takéhoto nástroja poukazujú aj správy klimatológov o nepriaznivom trende vývoja klimatických podmienok,“ pripomína AKS.
V porovnaní s prvotnými odhadmi u týchto poľnohospodárskych subjektov pri minulotýždňovom prepočte výsledná suma stúpla, lebo o 30 % je viac subjektov so stratou, uzatvára komora.
A majú dostatok maštaľného hnoja tie podniky?
Disponujú niektoré z týchto podnikov závlahovými sústavami? Ak áno, do akej miery boli využité?
Optimistovi – závlahové systémy okrem výnimiek sú zničené (ako ináč …) o stave kanálov na západnom Slovensku nehovoriac…..
a zavlažovať pri súčasných cenách komodít pšenicu ???
pri tých poplatkoch za odber vody a cenách elektriny…..
Tragédiou je že ani jedna politická garnitúra ktorá zodpovedala za chod tohoto štátu si neuvedomila aké je potrebné sa starať o agrorezort. Dnes sa zrazu predbiehajú politické strany pri odhaľovaní prešľapov ale ja sa pýtam kde boli hlavne tí zakorenený politici keď do dnes nechceli vidieť čo sa dialo v… Celý komentár »
Zavlahove systemy sme si zničili doma štat rolnikov zdieral 2Kčs za kubik vody a prenajal zavlahypodnikatelom ktori rolnikov tiež zdierali a vykup železa bol nekontrolovany. Toto nesposobilo EU
Kdě stě boli chlapci tých 3Orokov z tými to poznatkami!!!!Ten ktorý zistí iba na WC že je na všetko pozdě ten němá dobrý výhĺad do budůcnostri!!
Ak dovolíte páni pridám sa aj ja. Závlahy sú dnes v našich rukách. Máme pripravované 4.1. závlahy a 5.1. odvodňovacie kanály spolu objem alokovanej dotácie cca. 90 mil. EUR, z ktorých by sa dalo pri 30 – 50 % spoluúčasti poľnohospodárov znovu obnoviť 100 – 130 tisíc ha závlah, tak… Celý komentár »