Svetové burzy: Uvádzame predpokladané úrody pšenice a možný vývoj cien
Skoro 664 mil. ton je dnes podľa USDA predpoklad celosvetovej produkcie pšenice. Je to o 3 mil. viac, ako minulý mesiac. Zároveň sa zvýšil aj odhad spotreby pšenice o 18 mil. ton. USDA očakáva v porovnaní so zásobami v USA naďalej nízke ceny. Odhad pre USA je v priemere 115-135 €/tonu.
USDA zvýšilo predpovede úrod aj pre EÚ, Rusko, Ukrajinu a Kazachstan. Pri Ukrajine odhaduje USDA produkciu až 45 mil. ton. Predpoklad IGC (International grain council) je z konca augusta a hovorí o 40 mil. ton. Pri kvalite, odborníci z USDA, predpokladajú, že až 60 percent pšenice bude vhodnej na potravinárske spracovanie. Minulý rok to bolo len 45 percent. Ministerstvo vo svojej správe dobre hodnotí aj exportný potenciál Ukrajiny.
Rusko bude mať pravdepodobne vyššiu úrodu ako sa očakávalo. Predpovede hovoria o 60 mil. ton, minulý rok sa tam urodilo 64 mil. ton. Táto krajina má veľké zásoby z minulého roka a tým môže agresívnejšie vplývať na trh a ovplyvniť tým cenu.
USDA nezmenilo pre USA odhad produkcie pšenice. Predpoklady hovoria o úrode na úrovni 59,4 mil. ton pšenice.
Ceny v Európe ovplyvňuje zdržanlivý dopyt, novembrové termíny obchodovania sa pohybujú na minimálnych hodnotách. Mlyny sú väčšinou zásobené do konca roka, export stagnuje.
Otázkou je, kde je cenové dno pšenice, pokiaľ nehovoríme o záchrannej sieti – tzv. intervenčnom nákupe. V odborných kruhoch sa čoraz častejšie skloňuje cena, pre nasledujúce dni na európskych trhoch – 120 €/tonu.