Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj cien pšenice a kukurice v mesiaci október

Vývoj cien pšenice a kukurice v mesiaci október
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny pšenice a kukurice za mesiac október výrazne posilnili. Vplyvom výkyvov kurzu dolára a ceny ropy, ktorá síce posledný týždeň poklesla, ale tento mesiac sa vyšplhala na 82 USD za barel, čo je najvyššia cena v tomto roku.

Cena kukurice obchodovaná na Chicagskej komoditnej burze CBOT dosiahla tento mesiac maximálnu cenu za posledné 3 mesiace. Nárast bol spôsobený predovšetkým chladným počasím, ktoré znížilo a spomalilo jej zber na stredozápade USA.

Počasie ovplyvnilo aj ceny pšenice. Jej cena tento mesiac vzrástla na burze CBOT o približne 18 %, na parížskej burze o približne 7 % a na burze v Budapešti o približne 10 %. Komodita zhodnocovala na základe oslabenia americkej meny voči euru a ostatným svetovým menám. Euro totiž výrazne posilnilo voči USD, keď prekonalo psychologickú hranici 1,50 USD/EUR. Výsledkom bol zvýšený záujem investorov o nákup komodít za účelom ochrany pred ďalším oslabovaním amerického dolára. Komoditám pomohli aj špekulácie, že slabý dolár zvýši dopyt po americkej pšenici zo strany zahraničných nákupcov, ktorých meny nie sú na USD pevne naviazané.

Posledný októbrový týždeň došlo k výraznejšiemu prepadu cien a to na všetkých burzách. Spolu o približne 5 %. Situácia na trhu sa pre pšenicu a kukuricu na trhu obrátila. Dôvodom je posilnenie amerického dolára voči všetkým svetovým menám.

Zo správy amerického ministerstva zo začiatku októbra pre rok 2009/10 vyplýva, že pre USA sa opäť zvýšil konečný stav pšenice na hodnotu najvyššiu za posledných 9 rokov. Na porovnanie s poslednou prognózou pre pomer konečný stav a spotreba s rozdielom 41%, v roku 2007/08 to bolo len 13%. Podľa všetkého existuje aj naďalej predpoklad na navýšenie stavu konečných zásob.

V každom prípade tu v poslednej dobe prebieha, alebo bude prebiehať „boj“ 4 faktorov, ktoré rovnakou mierou ovplyvňujú ceny komodít ako je pšenica a kukurica. V prvom rade je to prognóza stavu zásob a spotreby, vplyv kurzu dolár oproti ostatným svetovým menám, cena ropy a počasie.

Americká burza má veľký vplyv na ostatné svetové burzy, preto je dôležité sledovať práve jej vývoj. Americká ekonomika dokázala prvýkrát po roku rásť, čím dosiahla rast skoro o 3/10 vyšší, ako sa predpokladalo na trhoch. Hlavnou príčinou rastu bolo zavedenie šrotovného, ktorým sa zvýšil predaj áut. Tento rast ale podľa niektorých odborníkov ešte nie je smerodajný, hovorí sa aj o umelom raste, preto budú dôležité výsledky v poslednom štvrťroku a hlavne v prvej polovici roku 2010.

Očakáva sa vyšší dopyt po komoditách a to by mohlo ísť ruka v ruke s rastom cien komodít. Na vývoj cien má dlhodobo vplyv Čína, ktorá vplyv krízy takmer vôbec nepocítila a vytvára tak veľký tlak na ceny komodít.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments