Žatevné práce v regiónoch pohľadom Farmárovej nedele
Ako prebiehajú žatevné práce v jednotlivých regiónoch a ako sú zatiaľ poľnohospodári spokojní s úrodami, zisťovali redaktori Farmárovej nedele. O predpokladanom stave zásob, ale i výpadku produkcie zase hovoril Marian Uhrík, predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.
Na hornom Žitnom ostrove v katastri obcí Štvrtok na Ostrove, Čakany a Nový Život sa skončili žatevné práce. Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Arpád Meszáros je milo prekvapený, že úroda je dobrá. Očakáva sa ale, že v celom okrese Dunajská Streda budú horšie výsledky, ako na hornom Žitnom Ostrove.
Situácia na strednom Slovensku, v okrese Rimavská Sobota, bola ešte na jar priaznivá. Obilniny aj repka prezimovali dobre, potom prišiel apríl, keď napršalo dvojnásobné množstvo zrážok oproti normálu, v máji štvornásobok a v júni trojnásobok. Jariny sa na niektorých miestach nemohli vôbec zasiať a vlaha sa samozrejme podpísala aj na porastoch. V okresoch Rimavská Sobota a Revúca registrujú 85 podnikateľských subjektov postihnutých záplavami a podmáčaním.
Ako uviedol riaditeľ Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Juraj Tömösváry, počasie sa podpísalo na kvalite i úrodách.
Na strednom Slovensku Jána Maľu, predsedu Poľnohospodárskeho družstva v Očovej, navštívila redaktorka Farmárovej nedele práve v období, keď kosili rozhodujúci 100 hektárový hon ozimnej repky. Očakávali úrodu na úrovni 4 tony z hektára, realita bola ale nakoniec iná.
„Budeme radi, keď zoberieme tri tony z hektára,“ povedal počas zberu predseda družstva.
V plnom prúde boli i žatevné práce v oblasti Topoľčian. V PPD Prašice bolo do žatvy zapojených 15 kombajnov.
„Sedem strojov máme vlastných a osem kooperačných. Dva z Čiech, tri z Moravy a tri sú z rôznych kútov Slovenska,“ povedal vedúci technických služieb PPD Prašice Marian Fodora.
V Prašiciach z 1822 hektárov pšenice dosahujú priemerné úrody na úrovni 5,5 až 8 ton z hektára. Ako sme počuli, nie všade ale boli takéto vysoké výnosy.
Na východnom Slovensku, je vyše 80 tisíc hektárov porastov identifikovaných ako ťažko poškodených, niekde sú až 100-percentné škody. V rámci celého Slovenska uznali verifikačné komisie 378 tisíc hektárov poškodených plôch.
„Porasty sú zlé, niekde ich ešte teraz z vody nevidno a nedá sa očakávať, že tam bude nejaká úroda. V priemere to vyzerá tak, že repky sa na východe namláti asi o 40 percent menej ako po iné roky. Horšie úrody budú i sladovníckeho jačmeňa a potravinárska pšenica bude na východnom Slovensku preraďovaná do kŕmnej,“ uviedol Vincent Bíroš, poľnohospodársky analytik.
Pokles produkcie rastlinných komodít očakáva i predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Marian Uhrík. Pri pšenici hovorí o prepade produkcie z 1,5 milióna ton na približne 1,1 milióna ton. Pri jačmeni by mal byť pokles o 317 tisíc ton, pri repke 62 tisíc ton, úrody slnečnice budú nižšie o 38 tisíc ton a kukurice na zrno bude o 360 tisíc ton.
Napriek zlým úrodám s nedostatkom obilnín problém nebude.
„Intervenčné zásoby sú na úrovni približne 27-tisíc ton pšenice a 152-tisíc ton jačmeňa,“ uviedol M. Uhrírík.
Podľa jeho odhadov je v skladoch ešte približne 250 tisíc ton pšenice, kukurice a jačmeňa.