Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Aktuálna žatevná situácia: Straty dosahujú milióny eur, vláda zasadne pre Agrokomplexom

Odhady poklesu tohtoročných úrod sa významne líšia. Pokiaľ Štatistický úrad Slovenskej republiky hovorí o poklese úrod hustosiatych obilnín o 15,9 percenta, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora predpokladá úbytok produkcie o 20 až 25 percent oproti minulému roku, tak predseda Burzovej komory hovorí na základe Cenového burzového výboru ešte o dramatickejšom prepade úrod.

Podľa dnešných (streda: 18. júla) údajov SPPK, je zožatá takmer polovica výmery plôch hustosiatych obilnín. Úrody sú zatiaľ o 27 percent nižšie ako vlani. Za priemernými hektárovými úrodami zaostáva aj repka, kde je zožatých približne dve tretiny plôch a výnosy sú nižšie o 29 percent.

„Na rozdiel od minulosti, keď sa žatevné výsledky prechodom do severnejších oblastí Slovenska zhoršovali, teraz očakávame opačný trend. Suchom boli najviac postihnutí poľnohospodári na južnom Slovensku. Prepad priemerných hektárových úrod to ale významnejším spôsobom nezmierni,“
uviedol pre poľnoinfo.sk Stanislav Nemec, hovorca SPPK, ktorého dopĺňa Jozef Bako, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre, keď hovorí, že približne 60 percent plôch pšenice sa pestuje v Trnavskom, Nitrianskom a časti Bratislavského kraja.

Slová o výrazne nižšej úrode na juhu Slovenska potvrdzuje aj Zoltán Černák, zo spoločnosti Poľno SME, s. r. o. v okrese Nové Zámky, ktorý hovorí o podpriemernej úrode v ich podniku.

„Žatvu sme ukončili minulý týždeň v stredu a výsledky sú o 30 percent nižšie ako pred rokom. Obavu máme aj o vývoj ostatných plodín najmä kukurice a cukrovej repy,“ povedal Zoltán Černák.

Výpadok na tržbách 1,5 milióna eur zaznamenali v porovnaní s prechádzajúcimi piatimi rokmi aj v PD Devio v Nových Sadoch v okrese Nitra.

„Úroda repky dosiahla 1,8 tony z hektára, čo je hlboko pod priemerom. Pri ostatných plodinách to nie je výrazne lepšie. Súčasná situácia sa dotýka aj živočíšnej výroby, keď musím nakupovať nie len krmoviny, ktoré sme si v minulosti bežne dopestovali, ale aj podstielkovú slamu,“ hovorí Ivan Oravec predseda PD Devio a dopĺňa, že ak by štát nezačal riešiť tohtoročnú mimoriadnu situáciu v poľnohospodárstve, boli by nútené mnohé podniky na Slovensku naďalej znižovať rozsah stratovej živočíšnej výroby, čo by súčasne znamenalo výraznú redukciu už aj tak zdecimovaných pracovných miest v sektore.

„Len škody v pôsobnosti našej regionálnej komory, to znamená Nitra, Topoľčany, Šaľa a Zlaté Moravce dosiahli 41 miliónov eur. Aktuálne údaje hovoria, že v našom regióne je pozberaných 87 percent plôch pšenice s úrodou 3,56 tony z hektára, tri štvrtiny výmer jačmeňa vykazuje úrodu 3,14 tony z hektára a so zberom repky sa pomaly končí a úroda dosiahuje 2,13 tony,“ uviedol dnes pre poľnoinfo.sk Jozef Bako.

Situáciou v poľnohospodárstve sa bude zaoberať aj mimoriadne zasadnutie vlády, ktoré sa pripravuje na 22. augusta, to znamená deň pred začiatkom výstavy Agrokomplex. Ako na žatevnom výjazde informoval predseda vlády, jedným z bodov rokovania by mali byť aj bezúročné pôžičky, ktoré by dostali najviac postihnutí roľníci. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zase hovorí o znížení, prípadne odpustení nájomného za pôdu, ktorú majú poľnohospodári v prenájme od Slovenského pozemkového fondu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
trnka
trnka
18. júl 2012 21:44

nemusí zasadat vláda nech zruší dane z pody a vec je vybavená