Ukrajinsko-ruský konflikt: o čo ide?
Z Ukrajiny sa aj na Slovensko dostávajú rôzne informácie videné z rôznych uhlov. Ponúkame pohľad ukrajinského poľnohospodárskeho novinára, člena výkonného výboru Medzinárodnej federácie poľnohospodárskych novinárov IFAJ Jurija Mihajlova.
Ak mám pomenovať veci ich pravými menami, musím povedať, že Ukrajina bola vždy viac-menej vo vojne s Ruskom. V súčasnosti Rusko poskytuje masívnu pomoc teroristom v podobe zbraní, ale aj živých síl (vojakov i úradníkov regulárnej Ruskej armády i tajnej služby.) V skutočnosti sú podľa medzinárodného práva platenými žoldniermi. Ruská armáda pravidelne ostreľuje ukrajinské územie z ruského teritória. V súčasnosti zažívame druhú vlnu tiesnivého strachu z invázie Ruskej armády na Ukrajiny. (Prvá bola v apríli).
Rusi na Kryme sú nedočkaví okupovať juhovýchodnú Ukrajinu, aby mohli vytvoriť koridor medzi polostrovom a Rostovskou oblasťou, pretože nie sú Krym schopní zásobovať nevyhnutným množstvom potravín a tovaru priamo loďami. Tiež by chceli garantovať zásobovanie čerstvou vodou z rieky Dneper.
Vojna sa už nevyhnutne musela prejaviť na celej ukrajinskej ekonomike vrátane poľnohospodárstva. V Donbaskom regióne je prakticky nemožné pozberať úrodu, pretože tam prebiehajú boje. Na mnohých miestach sú polia podmínované a traktoristi sa boja, že ak začnú zo zberom, prídu o život. Prakticky všetky dopravné prostriedky boli skonfiškované a chýbajú pohonné hmoty. Infraštruktúra, ako sú cesty, mosty či železnica, boli zničené. Od 4. júla 2014 je osivárska fabrika Cargill’s v Donecku okupovaná a nepracuje. Obchodníci so zrnom odmietajú robiť obchody s donbaskými pestovateľmi.
Straty na úrode zrnín sa odhadujú na 5-10 % z celkovej ukrajinskej úrody, čo predstavuje 3-5 mil. ton.
Ukrajinské vojenské sily sľubujú skončiť vojenské operácie do niekoľkých týždňov, za podmienky, že sa skončí zásobovania zbraňami a „dobrovoľníkmi” z ruskej strany.
Ruský prezident Vladimír Putin 6. augusta 2014 podpísal dekrét, ktorý zakazuje dovoz poľnohospodárskych produktov a potravín z krajín, ktoré uvalili sankcie na Rusko. Zahŕňa to tak EÚ, ako aj Nórsko, USA, Kanadu a Austráliu. Keďže Rusko je vo výrobe potravín sebestačné iba na 50 %, musí teraz ruská vláda urýchlene vyjednávať o možnostiach zásobovania mäsom a mliečnymi výrobkami z Latinskej Ameriky (Čile, Argentína, Brazília a a Equádor) a zeleninou z Turecka. Ale z EÚ Rusko dovážalo najmä výrobky s vysokou pridanou hodnotou, ako sú salámy, syry, či čokoládové výrobky, ktoré sa dajú v potrebnom množstve ťažko nahradiť domácimi výrobkami . Mnohí ruskí analytici preto predpovedajú ťažké časy pre ruské obyvateľstvo.
Západní farmári sú veľmi zvedaví, aké dôsledky budú mať ruské sankcie na ich biznis. Odpoveď možno vyzerá veľmi čudne, ale je to tak: veľmi malé.
Rusko, Bielorusko a Kazachstan vytvorili tzv. Colnú úniu a teraz nie sú na hraniciach medzi nimi nijaké colné kontroly. Znamená to, že zakázané západné produkty sa dovážajú do Ruska cez tieto krajiny, kde ich iba prebalia a nalepia im nové vignety s textom „Vyrobené v …” alebo „Produkt z …”.
A tak vidno, že napríklad ani austrálski výrobcovia mliečnych produktov sa nemusia z ničoho obávať. Ďaleký ruský východ totiž nemá iný spôsob, ako nakŕmiť svoje obyvateľstvo, iba dovozovými mliečnymi produktmi a jahňatami z Austrálie a Nového Zélandu.
V súčasnosti Rusko usiluje o dohodu s Čínou o dovoze bravčového. Bude zaujímavé sledovať, či americké spoločnosti ako Smithfield Foods (vo vlastníctve čínskej spoločnosti Shuanghui International) budú dodávať priamo do Ruska americké bravčové označené ako „Produkt z Číny”.
A ešte horší prípad je, že hoci aj cestu amerických potravín do Ruska zastavia, americkí farmári budú aj tak profitovať z rastúcich dodávok kukurice a sóje do Číny (USA je tam už teraz najväčší importér týchto produktov), aby čínski farmári mohli chovať ošípané pre ruský trh.
V najbližších týždňoch budeme môcť posúdiť situáciu. Či sa Rusko naozaj upokojí a ustúpi v útokoch na Ukrajinu, alebo bude nasledovať veľmi horúca jeseň s nepredvídateľnými dôsledkami nielen pre Rusko a Ukrajinu, ale aj celý svet.
Kyjev, 8. októbra 2014
Kopa klamstiev a hrubej propagandy.
,, žiaľ na Ukrajine s podporou európskej svoloče a amerických hermafroditou v Bielom dome sa podporuje skrytý fašizmus na ochranu záujmov agrárnej oligarchie.