Každý deviaty človek na svete trpí hladom
Svetový deň potravín a svetový deň chleba každoročne pripadá na 16. októbra. Komisári EÚ pre rozvojovú pomoc a humanitárnu pomoc Andris Piebalgs a Kristalina Georgieva poskytli vyhlásenie, ako riešiť najväčší riešiteľný problém vo svete: hlad.
Hoci v súčasnosti sa už chystáme prenechať našu prácu v humanitárnej a rozvojovej pomoci novej Európskej komisii, je tu čas zosumarizovať, čo sme dosiahli a čo po sebe zanechávame.
Vyhubenie extrémnej chudoby a hladu je cieľom projektu Millennium Development Goal (MDG), podľa ktorého sme postupovali. Keď sa pozrieme späť do roku 2009, počet hladujúcich ľudí vo svete vtedy dosiahol kritický bod – miliardu ľudí. Odvtedy ich počet klesol na 805 miliónov (ktovie, ako sa to dá zrátať – pozn. prekladateľky), alebo inak povedané: na každého deviateho človeka na zemeguli. Aj tak je 805 miliónov ľudí stále obrovské číslo. Ale fakty ukazujú, že medzinárodná komunita – vrátane EÚ – ide správnym smerom.
Európa pomáha nakŕmiť hladný svet a pomáha im tiež, aby sa nakŕmili sami – prostredníctvom ušľachtilosti a veľkorysosti našich obyvateľov, prostredníctvom budovania silnejších spojení medzi rehabilitačnými a rozvojovými programami, cez partnerstvo s organizáciami, ako je UNICEF, World Food Programme, Food and Agriculture Organisation a ďalšími, ktoré si stanovili za cieľ ukončiť hlad.
Európska únia bude pokračovať a hrať hlavnú rolu pri zabezpečovaní potravinovej a výživovej bezpečnosti. Zameria sa na milióny detí vo veku pod päť rokov, ktoré trpia podvýživou, žijú v konfliktami zasiahnutých oblastiach ako je Sýria, Stredoafrická republika, Južný Sudán, Mali či Somália, ale aj tých krajinách, ktorým ničia ich životné prostredie dôsledky klimatických zmien.
Musíme robiť viac, ako chceme. V nadchádzajúcich siedmich rokoch bude potravinárstvo, potravinová bezpečnosť a poľnohospodárstvo prioritou v spolupráci s vyše 60 krajinami. To znamená, že sa ešte viac zameriame na zaostávajúce krajiny a budeme používať efektívne finančné mechanizmy na zníženie úmrtnosti v dôsledku hladu a podvýživy, ako je napríklad EU Food facility, z ktorého získalo pomoc už 60 miliónov ľudí. Budeme tiež musieť viac propagovať života udržateľné poľnohospodárstvo.