Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Ekoschémy aj neproduktívne plochy prešli výrazným zjednodušením

Ekoschémy aj neproduktívne plochy prešli výrazným zjednodušením
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - V minulosti obrobené polia, v roku 2023 a 2024 neproduktívne plochy.

V stredu (18. decembra 2024) vláda menila a dopĺňala nariadenia, ktoré súvisia s čerpaním podpôr v roku 2025. Poľnohospodárom sa posunú termíny prvej operácie na trvalých trávnych porastoch, upravili sa podmienky neproduktívnych plôch, predĺžila sa doba zapracovania maštaľného hnoja do pôdy, rozšírila sa možnosť využitia mechanickej ochrany pred hrabošmi a viaceré zmeny nastali aj pri starostlivosti o biopásy. Aktualizácie vládnych nariadení prišli niekoľko dní pred novým rokom, pritom sa dotýkajú aj plodín, ktoré sú už mesiace vysiate na poliach.

„V prospech praxe vnímame posun termínu na vykonanie prvej operácie na trvalých trávnych porastoch z 31. júla na 31. augusta,“ hovorí Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Poľnohospodár bude mať po aktualizácii vládneho nariadenia 435/2022 väčšiu flexibilitu na splnenie tohto termínu s ohľadom na vplyv počasia.

GAEC 7

V rámci Dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok (GAEC) dochádza aktualizáciou nariadenie k zmene GAEC 7 – striedanie plodín. Poľnohospodári mali v minulosti obavu, že spĺňanie podmienky diverzifikácie plodín bude agrorezort vyžadovať pre každú parcelu. Znamenalo by to napríklad to, že hlavná plodina nesmie pokrývať viac 75 percent výmery každej parcely.

„V prípade uplatňovania diverzifikácie na úrovni parcely by muselo v drvivej väčšine podnikov dôjsť k ďalšiemu deleniu parciel a nemožnosti reálne hospodáriť na ornej pôde a plniť podmienky kondicionality,“ vysvetľuje Jana Holéciová.

Po aktualizácii nariadenia je úplne zrejmé, že sa nedotýka každej parcely, kde by musel poľnohospodár plniť takéto podmienky, ale nariadenie definuje podmienku na celý agrárny subjekt.

„Nenápadné slovíčko „podniku“ bolo do tejto podmienky vložené po intervencii SPPK, nakoľko sme v posledných týždňoch zaznamenali z pohľadu legislatívy a praxe neprijateľné úvahy,“ upozorňuje Holéciová.

GAEC 8

Z aktualizovaného nariadenia vypadol v časti GAEC 8 minimálny podiel poľnohospodárskej plochy vyčlenenej na neproduktívne plochy alebo prvky. V pôvodnom nariadení sa hovorilo napríklad o povinnosti vyčleniť na neproduktívne plochy 4 percentá ornej pôdy, čo takmer všetci poľnohospodári pravidelne kritizovali.

„Pozitívne vnímame významné zredukovanie povinností žiadateľa na ochranu neproduktívnych plôch ornej pôdy „iba“ na ochranu krajinných prvkov. Ako sú napríklad solitérne stromy, skupiny stromov či mladé mokrade. Poľnohospodári pritom túto podmienku dôverne poznajú minimálne od roku 2008, ale v praktickej rovine ju dodržujú až historicky,“ vysvetľuje hovorkyňa SPPK zmeny v nariadení vlády 435/2022.

Hnoj či hraboše

Vláda 18. decembra aktualizovala aj nariadenie 436 z roku 2022, ktoré stanovuje podmienky čerpania priamych platieb vrátane ekoschém. V rámci aktualizácie dokumentu poľnohospodárom pomôže viacero kompromisných riešení.

„Doba zapracovania maštaľného hnoja sa predlžuje z 12 na 20 hodín,“ hovorí Jana Holéciová.

Šéfka komunikácie agrokomory pripomína, že túto podmienku žiadali poľnohospodári v schválenej podobe nastaviť už v lete 2022.

Ďalšími novinkami je možnosť využiť podrývanie a podmietku ako spôsob mechanického zabraňovania rozširovania hrabošov.

Biopásy

Výraznými zmenami prechádzajú biopásy. Poľnohospodári získavajú možnosť ich mulčovať a táto operácia je doplnená na viacerých miestach naradenia k pôvodnému koseniu. Mulčovanie sa tak spolu s kosením stáva hlavnou operáciou starostlivosti o biopásy.

Ak sa poľnohospodár rozhodne zrušiť biopás, môže tak urobiť o dva týždne skôr, ako doteraz. Nový termín ich zrušenia je 16. august.

Mimoriadne komplikovane v minulosti znelo aj to, čím má byť biopás tvorený. Pôvodné nariadenie definovalo, že ďatelinovo-trávnou, trávno-bylinnou alebo bylinnou zmesou. Nariadenie dokonca upravovalo, že zmes musí obsahovať najviac 90 percent jednej z plodín tvoriacich zmes.

Po aktualizácii dokument uvádza, že biopás je tvorený pôdou ležiacou úhorom s porastom.

Možnosti na zlepšenie stále sú

„Dovolím si povedať, že bez týchto aktivít a iniciatívnych návrhov SPPK by zlepšenie podmienok pre poľnohospodárov pre rok 2025 nebolo tak výrazné. Aj tento fakt potvrdzuje, aká je komora dôležitá,“ uviedol po schválení predpisov pre poľnoinfo.sk ústredný riaditeľ SPPK Jozef Artim.

Zástupcovia agrokomory vidia do budúcnosti ďalšie možnosti pri aktualizácií vládnych nariadení. V prvom rade ich trápi, že boli prijaté na poslednú chvíľu.

„Kriticky musíme konštatovať, že tieto podmienky mali byť už dávno známe. Porasty napríklad repky nebude zakladať slovenský poľnohospodár 1. januára 2025, lebo táto plodina bola založená už v auguste roku 2024. S tým súvisí organizácia práce, nákup osív, sadív, chémie a nie je možné upraviť (a spätne už vôbec nie) agrotechnické postupy podľa legislatívy, ktorá ešte ani dnes (18. decembra 2024) nebola sedliakovi poskytnutá v podobe výkladu usmernení k týmto nariadeniam vlády,“ vysvetľuje pre poľnoinfo.sk Andrej Gajdoš, predseda SPPK.

Šéf agrokomory považuje za veľmi znepokojujúce aj to, že novely vládnych nariadení neprešli štandardným medzirezortným pripomienkovým konaním.

„Oceňujeme však konštruktívny prístup MPRV SR a jeho podriadených organizácií k návrhom praxe na zlepšenie podmienok pre hospodárenie na pôde v roku 2025,“ uviedol nakoniec Andrej Gajdoš.

Ak si myslíte, že naša práca má aspoň trochu zmysel, prečítajte si nasledujúcich pár riadkov a podporte tvorbu obsahu portálu poľnoinfo.sk aj v roku 2025.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - V minulosti obrobené polia, v roku 2023 a 2024 neproduktívne plochy.

4.5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments