Rizikový fond by mal vytvárať štát, roľníci a poisťovne
Tohtoročné aprílové mrazy opäť otvorili otázku zriadenia tzv. Rizikového (Garančného) fondu, z ktorého by sa v budúcnosti uhrádzali podobné následky „vyčíňania“ počasia. Tie sa za posledné roky znásobujú vplyvom klimatických zmien. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
SPPK sa podľa Holéciovej skôr inšpiruje práve českým Garančným fondom, do ktorého prispieva štát a poľnohospodár približne rovnakým dielom. Z tohto fondu sa hradia škody, ktoré vzniknú v rastlinnej a živočíšnej výrobe. Fond poskytuje peniaze napríklad na kompenzáciu škôd po suchu, nadmerných zrážkach a podobne, ale len tým firmám, ktoré sú poistené v komerčných poisťovniach.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora si uvedomuje, že zriadenie takéhoto rizikového fondu podľa vzoru Českej republiky je „behom na dlhé trate“. Skúsenosti z premenlivého počasia a naposledy najmä z aprílových mrazov však jasne ukazujú, že v budúcnosti sa musí zmeniť systém odškodňovania. Rýchlejším riešením zo strany vlády môže byť podpora ku komerčnému poisteniu v garantovanej výške formou dotácie tak, ako to funguje vo všetkých okolitých krajinách.
Informovala, že o tejto téme v pondelok (9. 5.) diskutovali aj zväzy a združenia – členovia SPPK, ktorých firmy patria medzi najviac poškodené jarnými mrazmi. Poľnohospodári, vinohradníci a ovocinári do štvrtka 12. mája opätovne zaktualizujú predbežnú výšku škôd na svojich porastoch. Čísla predložia ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej, ktorá ich použije na ilustráciu škôd v Slovenskej republike počas budúcotýždňového zasadania Rady ministrov pôdohospodárstva.Rakúsko na tomto zasadnutí požiada o kompenzáciu škôd spôsobených jarnými mrazmi z európskych zdrojov.
„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podporuje takúto myšlienku. O tomto návrhu, ale aj o zriadení Rizikového fondu informoval ústredný riaditeľ SPPK Jozef Artim rezortnú ministerku 3. mája 2016 počas výjazdu v mrazmi poškodených sadoch pri Alžbetinom dvore,“ dodala Holéciová.
Aj ten poistný fond by niekto musel riadiť. Tak že ako na slovensku všetko funguje OK aj v tomto prípade to bude len o naháňaní do vlastnej kapsy. Alebo presnejšie povedané len pre vyvolených, ostatný budú radový prispievatelia.V tomto marazme človek nič iné nemôže ani očakávať.
Raz som čítal, že Tí čo vykrádajú banky, sú amatéri zlodeji – Tí čo chcú kradnúť poriadne si založia banku a Tí top si založia poisťovňu (nehovoriac o zaisťovni)