Akčný plán pre pesticídy sa možno zmení
Národný akčný plán pre udržateľné používanie pesticídov schválila vláda v roku 2012 ako vôbec prvý takýto plán svojho druhu u nás. Slovensko ho muselo prijať v súlade s európskou legislatívou. Cieľom akčného plánu je najmä venovať väčšiu pozornosť zdraviu ľudí aj ochrane životného prostredia a prijať kroky, ktoré by dosahy používania pesticídov a prípravkov na ochranu rastlín čo najviac znížili.
„Oblasti, v ktorých by cielené aktivity mohli prispieť k šetrnejšiemu hospodáreniu alebo zníženiu rizík súvisiacich s používaním prípravkov na ochranu rastlín sú výskum a vývoj metód integrovanej ochrany rastlín, zavádzanie integrovanej ochrany proti škodlivým organizmom, výskum a vývoj nových ekologicky optimálnych postupov pre sektor poľnohospodárstva a lesníctva v rozdielnych geografických a klimatických podmienkach, využívanie alternatívnych techník a postupov, zabezpečovanie počiatočnej a doplnkovej odbornej prípravy, zabezpečovanie opatrení, ktoré prispejú k ochrane zdravia pri práci s prípravkami na ochranu rastlín a k ich správnej aplikácii,“ uvádza sa v materiály.
Ten stanovuje desiatky úloh pre ministerstvo pôdohospodárstva, Úrad verejného zdravotníctva, Štátnu veterinárnu a potravinovú inšpekciu aj ďalšie inštitúcie a výskumné ústavy. Rezort má pritom každých 5 rokov napĺňanie cieľov akčného plánu zhodnotiť a zároveň ho podľa potrieb aktualizovať.
„Na internetovej stránke Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je zverejnený aktuálny Národný akčný plán z roku 2012, ktorý sa dá pripomienkovať, prípadne je možnosť podať návrhy na doplnenie a zmeny. Na základe verejných konzultácií a medzirezortných rokovaní bude plán aktualizovaný a následne predložený opäť na pripomienkovanie s predpokladaným termínom apríl – máj 2018,“ uviedla hovorkyňa MPRV SR Zuzana Peiger Ačjaková.
Pripomienky a návrhy zmien možno ministerstvu v rámci verejnej konzultácie zasielať prostredníctvom formulára na jeho internetovej stránke najneskôr do konca februára 2018.
Prepojenie na pripomienkovanie: TU