Ochorenie, ktoré ohrozuje kone
Od začiatku roka sa na Slovensku vyskytli dva prípady infečnej anémie koní. Odborníci ochorenie prirovnávajú k vírusu HIV vyskytujúcemu sa u ľudí. V prípade infekčnej anémie koní môže byť ale prenos oveľa jednoduchší a rýchlejší.
„Laboratórnym vyšetrením bolo potvrdené štvrté ohnisko infekčnej anémie koní na Slovensku od roku 2016 a druhé ohnisko infekčnej anémie koní na Slovensku v roku 2018,“ uvádza Štátna veterinárna a potravinová správa.
Prvé ohnisko zachytili veterinári ešte vo februári v okrese Lučenec. V závere apríla sa ochorenie objavilo v okrese Zvolen, v obci Zolná. Ochorením trpel kôň súkromného chovateľa. V minulosti sa infekčná anémia koní objavila v roku 2016 najskôr v okrese Nové Zámky, o niekoľko mesiacov neskôr v okrese Krupina.
Infekčnú anémiu koní popísali ešte v 19.storočí vo Francúzsku, dnes je rozšírená po celom svete. Dodnes je neliečiteľná. Kone zväčša chradnú a hynú, pri zistení nákazy sa musia utratiť.
„Nákaza má akútny alebo chronický priebeh a taktiež môže prebiehať bez klinických príznakov. Klinicky sa choroba najčastejšie prejavuje zvýšením telovej teploty, anémiou, chradnutím, zníženou výkonnosťou koní a niekedy úhynom,“ uvádzajú veterinári.
Nákaza sa môže prenášať cicajúcim hmyzom, krvou infikovaných zvierat, nástrojmi, krmivom, pohlavnou cestou a ošetrujúcim personálom.
„Infikované kone sa v ohnisku nákazy utrácajú a zakazuje sa premiestňovanie zvierat, vrátane organizovania pretekov, výstav, trhov, a podobne,“ informuje ŠVPS.
Najväčším rizikom pre prenos nákazlivého ochorenia koní sú neregistrované kone, ktoré nepodliehajú kontrole. To je aj prípad infikovaného koňa zo Zolnej.
Na Slovensku je aktuálne registrovaných asi 11 a pol tisíca koní. Za chov zvierat bez registrácie hrozia chovateľom pokuty.