MPRV: Včelstiev je o stotisíc viac ako pred desiatimi rokmi
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR poskytlo v roku 2019 slovenským včelárom rekordné podpory. Počty včelárov aj včelstiev za posledné štyri roky stúpli. Slovensko je tak jednou z mála krajín Európy, kde ich čísla rastú. Informovala o tom v pondelok na brífingu ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS), za účasti predsedu Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milana Rusnáka.
Včelári v SR dostali podľa nej v tomto roku mimoriadnu, zdvojnásobenú podporu na opeľovaciu činnosť v celkovej výške 1,1 milióna eur. Pomocnú ruku podal agrorezort tým včelárom, ktorých postihol mor včelieho plodu. Celkovo 84 včelárov bolo odškodnených sumou 152.000 eur. Medziročne ide o dvojtretinový nárast. Ďalších asi 1,5 milióna eur získali včelári cez Národný program na podporu stabilizácie a rozvoja včelárstva.
„Slovensko je jednou z mála krajín Európy, kde stavy včelstiev aj počty včelárov stúpajú. Dosiahli sme najvyššie počty včelárov za posledné štvrťstoročie. Nemôžeme však ‚zaspať na vavrínoch‘. Veterinárne riziká aj situácia s pastvou sú náročné. Zdvojnásobila som preto podporu na opeľovaciu činnosť z dvoch na štyri eurá na včelstvo a spoločne so slovenskými včelármi sme nastavili moderný Národný program na podporu stabilizácie a rozvoja včelárstva,“ priblížila.
Nárast o viac ako stotisíc včelstiev?
Podľa Rusnáka podpora agrorezortu dosahuje aktuálne mimoriadnu úroveň.
„Spoločne s MPRV riešime aj ďalšie oblasti podpory slovenských včelárov a ich konkurencieschopnosti. Veľmi dôležitý je pre nás boj proti falošnému medu. Voči takýmto praktikám musí Slovensko tvrdo zakročiť,“ zdôraznil Rusnák.
Matečná dodala, že na Slovensku je aktuálne viac ako 19.150 včelárov s viac ako 305.000 včelstvami. Pred desiatimi rokmi bolo včelárov o 5000 menej a včelstiev až o 100.000 menej. Nový Národný program na podporu stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva 2020/2022, ktorý agrorezort pripravil v úzkej spolupráci so slovenskými včelármi, je efektívnejší, modernejší a prináša aj viaceré novinky. Zlepšuje aj boj proti škodcom a chorobám včelstiev. Bude sa prostredníctvom neho monitorovať aj vplyv prípravkov na ochranu rastlín. Prináša podporu laboratórií v oblasti identifikácie medu.
„Do budúceho roka plánujeme so SNS viacero opatrení na významné zlepšenie včelej pastvy. Chceme konkrétnymi opatreniami zvýšiť diverzitu rastlín v krajine. Plánujem zamedziť tzv. zeleným púšťam monokultúr, zaviesť podpory na kvetové pásy pri poliach a zachovať zvýšenú podporu na opeľovaciu činnosť. Kľúčovým bude aj nákup zariadenia na identifikáciu geografického pôvodu a zloženia medu, aby bolo možné na špičkovej úrovni postihovať falšovateľov medu z EÚ aj mimo EÚ,“ doplnila Matečná.
Vážim si prácu všetkých včelárov. Každý rozumný človek chápe význam včiel. Finančná podpora včelárstva je potrebná a včely aj včelári si ju určite zaslúžia. Máme však aj ďalší spolok rovnako aktívnych, užitočných a potrebných ľudí, ktorý vyvíja svoju činnosť prakticky bez akejkoľvek finančnej podpory zo strany rezortu – Slovenský zväz… Celý komentár »
Tu sa ukazuje, akí efektívny sú tí „malí“ v slovenských podmienkach. Aký to kontrast oproti pôdohospodárstvu, kde zamestnanosť v megafarmách ustavične prudko klesá, mladí sa k podnikaniu ani len nemôžu dostať kvôli legislatíve. A potravinová sebestačnosť krajiny ? Nad tou bedákame už roky. A ona stále klesá a klesá. Tu… Celý komentár »
Najlepšou istotou potravinovej sebestačnosti je vlastná záhradka.
Pani ministerka. Na základe informácií, ktoré tvrdíte je vidieť, že ich máte neoverené a sú zavádzajúce: 1/ Počet včelárov-kumulatívny počet, ktorý vzniká na základe evidencie je chybový údaj, lebo mnoho evidovaných včelárov už nie sú včelári, len sa jednoducho neodhlásili. 2/ Počty včelstiev-305.000 včelstiev je rovnako kumulatívny údaj, a povedal… Celý komentár »