Úhyn ustríc v Európe spôsobili aj klimatické zmeny
Hromadný úhyn ustríc na francúzskom pobreží môže byť vyvolaný klimatickými zmenami, v dôsledku ktorých sa znižuje odolnosť mäkkýšov voči niektorým vírusom.
Prvé prípady úhynu ustríc na farmách, ktoré sa zaoberajú ich chovom, boli zaevidované koncom mája a začiatkom júna, a to v niektorých regiónoch pozdĺž pobrežia Atlantiku.
Úroveň úhynu dosahuje od 40 do 100 percent. Tento jav už zaregistrovali na celom oceánskom pobreží a taktiež v Holandsku.
Klimatické podmienky počas zimy a jari 2008, keď teplú zimu vystriedala daždivá jar a následne sa v júni neustále menila teplota, pravdepodobne vyprovokovali celý rad zmien, ktoré spolu s pôsobením vírusu mohli vyvolať zvýšený úhyn ustríc v sádkach.
Ako tvrdia niektoré zdroje, uhynulo 8 miliárd mladých ustríc.
Podľa vedcov z Francúzskeho Inštitútu výskumu a využívania oceánu (Ifremer), pravdepodobnou príčinou veľmi vysokého úhynu mladých ustríc na francúzskom pobreží je vírus herpesu ustríc 1 (Ostreid Herpes virus 1). Avšak nevylučujú aj iné príčiny, ako pôsobenie jedovatých vodných rias. Odborníci tiež hovoria, že jedna z baktérií – Vibrio splendidus, oslabila imunitu ustríc a prispela tak k rozšíreniu vírusovej epidémie.
V súvislosti s touto znepokojujúcou situáciou, minister poľnohospodárstva a rybného hospodárstva Francúzskej republiky Michel Barnier ešte v júli vyhlásil, že získa nevyhnutné prostriedky, aby mohli prísť na pomoc ťažko skúšanému odvetviu. Nespresnil ale harmonogram sľúbenej pomoci.
Ifremer hovorí, že budú vykonané doplnkové analýzy, ktorých cieľom bude zistiť do akej miery sa vírus podieľal na zvýšení úhynu ustríc.