Vznikne štátna, či spoločná mliekareň?
Ako sme Vás už informovali v článku Export mlieka, mliečne automaty a pokles produkcie zvýši ceny. Ideme do toho?, poľnohospodári reálne zvažujú vývoz suroviny do viacerých európskych mliekarní, s cieľom získať lepšie realizačné ceny za svoju produkciu. Jednou z možností je export mlieka do talianskej mliekarne, kde už rokovali zástupcovia SZPM. Pri tomto spracovateľovi je zaujímavé, že jedným z hlavných vlastníkov mliekarne je štát.
Ako uviedla Mária Kantíkova, generálna riaditeľka sekcie potravinárstva, výživy a obchodu na Ministerstve pôdohospodárstva, ktorá sa na stretnutí v Trhovej Hradskej zúčastnila, je možno na čase sa zamyslieť nad tým, či by aj na slovenskom trhu nemala fungovať štátna mliekareň. František Szikura z RPPK Galanta ju v rozhovore pre poľnoinfo.sk dopĺňa, že cez túto mliekareň by sa dal napríklad realizovať projekt školské mlieko.
Zároveň upozorňuje, že poľnohospodárom bola ponúknutá na kúpu Galantská mliekareň, ktorú vlastnil libanonský vlastník. Prevádzka je teraz odstavená a hlavným problémom jej spustenia je nedostatok mlieka. To môžu dodávať prvovýrobcovia, ktorým je ponúknutá na odkúpenie.
„Teraz je už len na nás, aby sme sa spojili a našli možné riešenia. Zabezpečili dostatok peňažných prostriedkov na kúpu a stali sa spoločnými vlastníkmi mliekarne, ktorá sa nám ponúka,“ hovorí pre poľnoinfo.sk F. Szikura.
Ročná kapacita mliekarne je 150 tisíc litrov mlieka a výrobný program bol primárne zameraný na syry, ktoré sa vyvážali do arabských krajín. Súčasný vlastník mliekarne by bol preto schopný a ochotný zabezpečiť aj odbyt obnovenej produkcie. Zvyšok výrobného programu tvorila výroba jogurtov a tvarohu.