Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Vo Svetovej génovej banke bude 400 druhov našich semien

Vo Svetovej génovej banke bude 400 druhov našich semien
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rezort pôdohospodárstva pracuje na uskladnení slovenských semien rastlín do Svetovej génovej banky na ostrove Špicbergy súostrovia Svalbard. Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV) Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) rozbehol náročný proces, ktorý uskladneniu semien predchádza.

Informovala o tom v piatok na pôde VÚRV v Piešťanoch v rámci celosvetového Dňa fascinácie rastlinami ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Uviedla, že do Svetovej génovej banky na nórskych Špicbergoch poputuje viac ako 400 pôvodných slovenských vzoriek.

„Našou snahou aj povinnosťou je pre budúce generácie zachovať národné bohatstvo aj vo forme vzácnych vzoriek semien našich rastlín,“ uviedla Matečná.

Slovensko má vďaka svojej geografickej polohe a rozmanitosti prostredia podmienky na vysokú biologickú rozmanitosť, doposiaľ bolo opísaných 11.270 druhov rastlín.

Génová banka SR bola vybudovaná na uchovanie a udržanie rozmanitosti rastlín. VÚRV ju prevádzkuje od roku 1996. Tvoria ju laboratória a klimatizované boxy, v ktorých sa semená uskladňujú. Jej kapacita je až 50.000 vzoriek semenných druhov, či už obilnín, strukovín, olejnín, krmovín, tráv, zelenín, technických rastlín a okrasných kvetín. Uchovávajú sa tam staré odrody pšenice, jačmeňa a strukovín, ktoré boli na Slovensku vyšľachtené v medzivojnovom období. Vzorky sa skladujú pri teplote mínus 17 stupňov Celzia na obdobie 50 rokov a pri teplote štyri stupne Celzia pre ich ďalšie využívanie.

„Deň fascinácie rastlinami je pre nás vedcov zaoberajúcich sa ich výskumom sviatkom a zároveň príležitosťou predstaviť ich ľuďom všetkých vekových kategórií. Bez rastlín by neexistovalo nielen ľudstvo, ale ani iné živočíchy. Chceme preto inšpirovať aj mladých ľudí, aby sa na rastliny pozreli z iného uhla a motivovať ich aj na vedeckú kariéru v tejto oblasti. Rastlinný svet je fascinujúci a plný záhad a prekvapujúcich odhalení,“ povedal Mario Schrenkel, generálny riaditeľ NPPC.

VÚRV v Piešťanoch pripravil nadnes pre návštevníkov vedecké a praktické ukážky výskumu z oblasti rastlinnej výroby i ochutnávky zdravých rastlinných produktov. Nechýbajú ani ukážky šľachtenia rastlín. Niektorým významným poľnohospodárskym plodinám, ktoré je však na poliach vidieť čoraz zriedkavejšie, ako sú mak, pšenica špaldová či konopa siata, sú venované samostatné expozície. Kto príde, dozvie sa aj, že mnoho burín patrí medzi liečivé rastliny, dajú sa využiť aj v kuchyni.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments