Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva MPRV SR Z domova

Veľká neznáma – sociálna kondicionalita

Veľká neznáma – sociálna kondicionalita
insert_photoTASR/Pavol Ďurčo - Príprava na sejbu jačmeňa.

Od 1. januára 2025 sa podľa strategického plánu začína uplatňovať sociálna kondicionalita, ktorá definuje minimálne požiadavky a opatrenia na zlepšenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. V prípade porušenia podmienok budú poľnohospodári po novom sankcionovaní aj platobnou agentúrou, čo bude mať dopad na čerpanie priamych platieb. Novinku zatiaľ sprevádza viac otázok ako odpovedí a vyjasnenie neprinieslo ani v stredu (18. decembra 2024) aktualizované vládne nariadenie, ktoré ustanovuje aj požiadavky kondicionality.

Detaily chýbajú, sankcie sú definované

„Sociálna kondicionalita sa v podmienkach SR bude uplatňovať od 01.01.2025. Kontrolu podmienok sociálnej kondicionality bude vykonávať Národný inšpektorát práce,“ informuje aktuálna verzia strategického plánu.

Základný dokument slovenského poľnohospodárstva – strategický plán a ani v stredu vo vláde schválená aktualizácia nariadenia 435/2022 pritom neuvádzajú, aké požiadavky je poľnohospodár povinný dodržiavať. Nariadenie vlády sa odvoláva na prílohu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktoré obsahuje 22 požiadaviek týkajúcich sa pracovných podmienok.

„U poľnohospodárskych subjektov, ktorí porušia podmienky sociálnej kondicionality bude zo strany Národného inšpektorátu práce vypracované hodnotenie porušenia z pohľadu rozsahu, závažnosti a trvania. Raz ročne do 1. októbra bude zoznam poľnohospodárskych subjektov aj s hodnotením predložený platobnej agentúre na vloženie do systému za účelom stanovenia sankcie,“ uvádza strategický plán.

Európsky dokument na ktorý sa odvoláva slovenské nariadenie definuje požiadavky a opatrenia na zlepšenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci ako napríklad pracovné zmluvy, odbornú prípravu, kontrolu pracovných prostriedkov či písomné návody na obsluhu prostriedkov.

Čo vieme?

„Pravdou je, že od 1. januára 2025 platí sociálna kondicionalita a viac-menej o nej nič nevieme. Ani stredajšia novela nariadenia vlády 435/2022 o nej nič konkrétne nehovorí. Ako máme dodržiavať niečo, čo má platiť od 1. januára, pritom o tom nič nevieme?“ pýta sa Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Šéf poľnokomory uvažuje, že agroministerstvo má možno v pláne pripraviť usmernenie k aktualizovanému nariadeniu vlády. Takéto usmernenie by pritom malo byť vydané do 1. januára 2025, to znamená, že na jeho zverejnenie zostávajú už iba dni.

„V prípade prípravy usmernenia si kladieme ďalšiu otázku. Ako chce MPRV SR zabezpečiť záväznosť usmernenia, keďže ide o dokument, ktorý v právnom systéme SR nemá právnu záväznosť?“ pýta sa Andrej Gajdoš, predseda SPPK.

Agrokomora požiadala ministerstvo pôdohospodárstva v súvislosti so sociálnou kondicionalitou o stretnutie.

„Cieľom je, aby sme prediskutovali čo najskôr rozsah kontrolovaných podmienok, metodické postupy, načasovanie kontrol, výber žiadateľov na kontrolu a ďalšie technické otázky spojené s kontrolou tejto podmienky,“ vysvetľuje Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK pre poľnoinfo.sk.

Len základné ustanovenia

Najväčšia samosprávna organizácia požaduje prípravu podmienok v súlade s legislatívou EÚ, ale s uplatňovaním iba základných ustanovení príslušnej legislatívy.

„Príkladom je v rámci už existujúcej kondicionality kontrola zákona o hnojivách, ktorá po tlaku poľnohospodárov a kontrolných rezortných inštitúcií kontroluje „iba“ 19 z celkového počtu približne 100 „odborných“ ustanovení zákona o hnojivách,“ vyjadril sa Martin Rovaš z Odboru poľnohospodárstva a služieb SPPK.

O ďalších zmenách, ktoré vyplynuli zo stredajšej aktualizácie štyroch vládnych nariadení, ktoré ovplyvňujú čerpanie poľnohospodárskych podpôr pripravujeme samostatný článok.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/Pavol Ďurčo - Príprava na sejbu jačmeňa.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments