Vedci riešia banány s génom sladkej papriky
„Gény sladkej papriky môžu výrazne zvýšiť odolnosť voči bakteriálnemu vädnutiu banánov – chorobe, ktorá v Afrike každý rok spôsobuje straty na ovocí za 500 miliónov dolárov,“ uviedli vedci z Ugandy, v článku publikovanom v časopise Molecular Plant Pathology.
Vädnutie, vyvolané baktériou Xanthomonas campestris, je jedno z najzávažnejších ochorení banánov a postihuje všetky odrody. Listy napadnutej rastliny žltnú a usychajú, ovocie zreje nerovnomerne a následne celá rastlina začne hniť. Choroba bola prvýkrát objavená v roku 1970 v Etiópii, postupne sa rozšírila do Ugandy, Rwandy Kene, Tanzánie a ďalších krajín východnej a strednej Afriky. Až do dnešného dňa sa nepodarilo udržať pod kontrolou šírenie tejto choroby, nepomáhali žiadne chemikálie či šľachtenie.
Tím vedcov pod vedením Dr. Leeny Tripathiovej z Medzinárodného inštitútu pre tropické poľnohospodárstvo (Uganda), získal transgénne banány, vyšľachtené pomocou génov sladkej papriky (Capsicum annuum). Takéto banány v laboratórnych a skleníkových podmienkach preukázali vysokú odolnosť proti vädnutia, a to vďaka bielkovinám Pflp a Hrap, za syntézu ktorých sú zodpovedné gény papriky.
„Gény a Hrap a Pflp rýchlo zabíjajú bunky, ktoré prichádzajú do styku s baktériou spôsobujúcou ochorenie, a tým blokujú jeho ďalšie šírenie. Dúfame, že náš objav rozšíri existujúce možnosti boja proti bakteriálnemu vädnutiu banánov a pomôže zachrániť úrodu miliónom poľnohospodárov v oblasti Veľkých afrických jazier, „ povedala Dr. Tripathiová.
Vedci očakávajú, že čoskoro sa začnú poľné pokusy novej odrody banánov. Domnievajú sa, že získané gény papriky budú schopné potlačiť šírenie aj ďalších podobných chorôb a taktiež „naštartovať“ imunitný systém zdravých rastlín.