Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

V čase krízy majú riešenie: spaľovanie štiepky

V čase krízy majú riešenie: spaľovanie štiepky
insert_photobiospotrebitel.sk

Banská Bystrica 12. januára (TASR) – Slovenskí lesníci prichádzajú v čase plynovej krízy s jednoduchým, efektívnym a lacným riešením. Na vykurovanie prevádzkových priestorov, mestských sídlisk, nemocníc či škôl ponúkajú energiu, vyrobenú spaľovaním energetickej štiepky, takzvanej biomasy.

Výrobou lesnej štiepky ako bioenergie zo zdrojov štátneho podniku Lesy SR sa zaoberá jeho špecializovaný Odštepný závod (OZ) Biomasa v Leviciach od roku 2004. Vlani vyprodukoval 120.000 ton štiepky, v roku 2009 to bude viac ako 130.000 ton. Levický závod so siedmimi regionálnymi strediskami uspokojuje svojou produkciou až 90 % domácich záujemcov. K najväčším odberateľom lesnej štiepky patria Zvolenská tepláreň, Kysucká mestská tepláreň, ale aj teplárne v Dolnom Kubíne, Partizánskom, Bánovciach nad Bebravou či vo Vranove nad Topľou. Tiež firmy SES Tlmače a Smrečina Hofatex Banská Bystrica. Celkove je to 25 regionálnych teplárenských subjektov, ktoré pri budovaní novej technológie využili možnosť jej spolufinancovania z fondov Európskej únie (EÚ).

„Pritom viac ako 60 % lesnej štiepky vyrábame z haluziny a konárov stromov, ktoré predtým končili ako palivové drevo. V čase gradujúcej kalamity podkôrnikového hmyzu spracovávame aj poškodené ihličnaté drevo, ktoré tvorí až 70 % spracovaného objemu. Hlavný aspekt efektívnosti je skutočnosť, že vynaložené financie na zabezpečenie bioenergie neunikajú za hranice. Naopak, vplývajú na rozvoj jednotlivých regiónov,“ konštatoval generálny riaditeľ š. p. Lesy SR Jozef Minďáš.

Dodal, že zriadením strediska Biomasa vytvorili Lesy SR 52 nových priamych a 60 nepriamych pracovných miest. Prispeli tiež nielen k rozvoju regiónov, ale aj k ochrane životného prostredia, pretože ponúkajú čistú, lacnejšiu energiu a hlavne energiu pre mestá, sídliská a ich obyvateľov.

Ďalším argumentom je bezpečnosť a dostupnosť bioenergie pre regionálne teplárne. Tie, ktoré už biomasu energeticky využívajú, majú zväčša vytvorené zásoby na tri mesiace dopredu a aj v prípade pretrvávajúceho studeného počasia má pre nich OZ Biomasa dostatok zásob.

Ponuka dostupnej a na rozdiel od uhlia aj od splodín čistejšej bioenergie sa dá priamo ovplyvniť cieleným budovaním plantáží rýchlorastúcich drevín, akými sú napríklad topoľ či agát. Zatiaľ ponúka OZ Biomasa lesnú štiepku mestám a obciam, ktoré sú od lesných zdrojov vzdialené 30 až 50 km.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: biospotrebitel.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments