V agrosektore nie je komodita, ktorá by sa dala efektívne predať
Štatistické výsledky o výraznom poklese cien poľnohospodárskych výrobkov, ktoré dnes zverejnil ŠÚ SR, sa podľa hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca len naďalej nesú v trende, aký tu je už celý tento rok. „V súčasnosti mnohé slovenské poľnohospodárske podniky svojim pracovníkom už namiesto výplat ponúkajú naturálie, pretože niet komodity, ktorá by sa dala efektívne predať,“ charakterizoval situáciu v slovenskom poľnohospodárskom sektore hovorca SPPK.
Vývoj cien agrokomodít na Slovensku je podľa jeho slov dôkazom toho, že stav je vážny.
„Vyzerá to však tak, ako keby si to slovenská spoločnosť dostatočne neuvedomovala,“ konštatoval.
Niektorí ekonómovia podľa neho dokonca verejne vyhlasujú, že pôdohospodárstvo je v SR hospodárskou krízou postihnuté najmenej.
„V slovenskom agrosektore sa v ostatných rokoch silno narušili proporcie medzi rastlinou a živočíšnou výrobou,“ pokračoval.
Do roku 2007 vždy v SR dominovala v poľnohospodárstve živočíšna výroba nad rastlinnou. V tomto roku však bude mať živočíšna výroba podiel na celkových tržbách len približne 30 až 35 %.
„Rastlinné komodity, ktoré sa predtým skrmovali v živočíšnej výrobe, sa v súčasnosti musia predávať,“ dodal Nemec.
Pri úvahách o predaji slovenského obilia mimo Európskej únie sú problémom najmä vysoké dopravné náklady, ktoré napríklad pri dovoze obilia do prístavu v nemeckom Hamburgu predstavujú približne 33 až 35 eur (994,16 až 1054,41 Sk) na každú tonu.
„To slovenských roľníkov znevýhodňuje pred farmármi z Francúzska a Nemecka,“ uzavrel Nemec.
Ceny poľnohospodárskych výrobkov v júli tohto roka medziročne podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR klesli o 34,5 %, a to v dôsledku poklesu cien rastlinných výrobkov o 41 % a živočíšnych výrobkov o 25,1 %.
Najvyšší pokles cien spomedzi rastlinných výrobkov zaznamenali olejniny o 43,5 % a obilniny o 42,1 %. Klesli tiež ceny zemiakov o 15 % a strukovín o 6,3 %. Vyššie boli medziročne len ceny zeleniny o 8,8 % a ovocia o 1 %.
Zo živočíšnych výrobkov klesli v júli najviac ceny surovej ovčej vlny o 44,6 % a surového kravského mlieka o 40 %. Nižšie však boli aj ceny jatočnej hydiny o 24,4 %, jatočných jahniat a oviec o 15,5 %, jatočných ošípaných o 8,8 %, surového ovčieho mlieka o 1,9 % a jatočného hovädzieho dobytka zhodne o 0,4 %. Vzrástli iba ceny konzumných slepačích vajec, a to o 3,4 %.
Od začiatku roka klesli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 27,2 %, pod čo sa podľa štatistikov podpísali nižšie ceny rastlinných výrobkov o 41 % a živočíšnych výrobkov o 19,2 %.