Tragédia slovenského pôdohospodárstva
Slovenská národná strana s obavami sleduje pasívny prístup Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja k ekonomickému vývoju v rezorte.
Uverejnené informácie dosiahnutom hospodárskom výsledku rezortu za rok 2014 hovoria o zdvojnásobení straty oproti predchádzajúcemu roku a o najhoršom výsledku rezortu od roku 2010. Len pripomíname, že v roku 2010 postihli Slovensko rozsiahle povodne. Smutné je konštatovanie, že trojročná práca rezortného vedenia viedla podobnému výsledku, aký zariadila prírodná katastrofa.
Rok 2014 bol pritom rokom rekordných výnosov v rastlinnej výrobe. Neobstoja ani argumenty o poklese cien komodít, výpadky cien nahradilo vyprodukované množstvo. V rovnakých trhových a štrukturálnych podmienkach pôsobiace české poľnohospodárstvo dosiahlo v roku 2014 rekordný zisk vo výške 850 mil. euro, oproti roku 2013 dosiahlo nárast zisku zo 609 mil. euro o takmer 40%.
Žiaľ, to svedčí o hlbokých štrukturálnych chybách v riadení rezortu a o neschopnosti pružne reagovať na vývoj v produkcii potravín vo svete. Horšie je však to, že už dnes možno predpokladať, že ekonomické výsledky rezortu za rok 2015 budú ešte horšie. Rastlinná výroba nezopakuje rekordné výnosy a živočíšna výroba sa ďalej prepadáva. Vysušené a vyprahnuté pastviny sú dôsledkom rekordných horúčav s deficitom zrážok. Chovatelia musia zvažovať prikrmovanie zvierat na pasienkoch už v júli, čo sa nestalo už veľmi dávno.
Najhoršia situácia je však v produkcii mlieka. Európska komisia uvádza, že nákupné ceny surového kravského mlieka na Slovensku už od mája nedosahujú v priemere ani 28 centov za kilogram. Mnohí chovatelia sú však už nútení predávať mlieko za 23 – 24centov, čo je na úrovni asi 60 % vynaložených nákladov.
asi by sa mal niekto pozrieť na svoje podniky a ich výsledky
Asi by sa stacilo pozriet do susednej CR, kde maju 2x do roka investicne dotacie, kde podniky su inovovane a neziju v mastaliach ktore poznali este nasi otcovia
Článok nič nehovoriaci a obsah hovorí nielen SNS ale poľnohospodári celého Slovenska už niekoľko mesiacov. Veľmi oneskorená reakcia a žiadne konkrétne riešenie.
Riešenie má v rukách MPSR…
Europska unia by mala garantovat cenu mlieka aj ostatnych živočišnych produktov tak ako to robia v USA a nedavat peniaze z eurofondov na penziony a ine somariny a nalivanie nezmyselne tisicky kubikov betonu do silažnych jám
Tak ospevovaný minulý rok vo výnosoch síce bodoval ale zvýšené náklady na sušenie či už pšenice alebo kukurice nám ubral až 80% zisku. Tak že neviem o akom úžasnom roku to hovoríme. Ako keby sme navážali 20% vody z celkového objemu.