Slovenskí vinári oslavovali! Nie sme si konkurencia, tou je pre nás svet
Navrátiť slávu vrábeľským vínam aj tamojšiemu vinohradníctvu – to bol jeden z cieľov pri zakladaní vinárstva Predium vo Vrábľoch. Po piatkovom odovzdávaní cien Vinárstvo roka možno konštatovať, že sa to podarilo. Ocenenie získalo práve pomerne mladé vinárstvo z vrábeľského regiónu. Vinice obhospodaruje priamo vo Vrábľoch, ako aj pri obci Tehla, kde je vinohradnícky hon Kováčová.
Od pestovania k spracovaniu
„Začiatky vinohradníctva v tejto oblasti siahajú už do 60-tych rokov minulého storočia, kedy sa tu začalo s výsadbou prvej vinice. V 80-tych rokoch následne bola obnovená, ale udržiavaná v pôvodných odrodách bola len do 90-tych rokov. My sme túto vinicu začali obhospodarovať v roku 2015. Pôvodný majiteľ totiž predal celé svoje podnikanie zahraničnému subjektu a viac menej bola táto vinica odsúdená na likvidáciu. Tak sme sa rozhodli, že ju zachránime,“ popísal začiatky vinárstva Milan Solár, jeden zo zakladateľov.
Vinárstvo vzniklo v spolupráci Nitrana s viac ako 20 ročnými skúsenosťami z pôsobenia vo vinárskom sektore, a moravskej vinohradníckej rodiny Karola Prušu so synmi, ktorí sa vinárstvu venujú od roku 1972.
„Naše vinice sme kompletne obnovili. Vysadili sme nové odrody, ako tramín červený, rulandské šedé, cabernet sauvignon, irsai oliver, taktiež müller thurgau, chardonnay a rulandské modré. V roku 2020 sa nám podarilo dokončiť výrobné priestory a začali sme spracúvať prvú úrodu. Dovtedy sme totiž hrozno len predávali, čo nebolo úplne ekonomické. Preto sme začali hrozno finalizovať a vyrábať finálny produkt, a teda víno,“ dodal Solár.
Vinári sa rozhodli ísť ekologickou cestou. Hrozno teda pestujú v ekologickej produkcii. Spolupracujú aj s miestnymi včelármi a v medziradiach viniča vysadili zmesi pre opeľovače.
„Hneď po nadobudnutí vinice sme prestali používať herbicídy. Pôda sa tu obrába mechanicky. Medziradia sú vysiate bylinami, ktoré zabezpečujú udržateľnosť vlahy vo vinici, ale aj rozmanitosť rôznych živočíchov,“ uviedol Solár.
Vo vinárstve pribudol aj drobný penzión s reštauráciou, ktoré majú povzbudiť agroturizmus v regióne. Všetky vína sú vyrobené len z domáceho hrozna.
„Spracúvame hrozno výlučne z vrábeľského vinohradníckeho rajóna, z iného nie. A to preto, aby konzumenti, ktorí si kúpia naše víno mali garanciu, že pochádza výlučne z viníc, o ktoré sa my sami staráme,“ dodal Solár.
Kritéria súťaže
Ocenenie Vinárstvo roka udeľuje od roku 2009 Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska, ktorý si pri bodovom posudzovaní jednotlivých slovenských spracovateľov hrozna všíma viacero kritérií.
„Vinárstva získavajú body za investície do technológií či vybavenie laboratórií, sledujeme tiež napríklad či je vinárstvo certifikované, ako sa stavajú vinári k marketingu alebo či sa im darí produkciu vyvážať. Jednou z najdôležitejších kategórií sú ocenenia v zahraničí a na vybraných domácich výstavách. No nefunguje to tak, že ak vinár s jedným špičkovým vínom vyhrá niekoľko súťaží, získa množstvo bodov. Týmto prístupom sledujem to, aby bolo kvalitné celé portfólio vinára,“ informuje Jaroslava Kaňuchová Pátková.
Osobnosti
V rámci piatkového podujatia Slovenské víno 2024, ktoré sa konalo v moderných priestoroch modranského vinárstva ELESKO, boli ocenené aj osobnosti slovenského vinohradníctva a vinárstva. Cenu si prebrali Martin Hrubala, riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku, Ondrej Celleng, bývalý predseda Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska a Milan Pavelka, spoluzakladateľ Malokarpatskej vinnej cesty.
Aktuálna kolekcia sto najlepších slovenských vín, ktoré sa po výbere degustátorov a ďalších odborníkov dostali do Národného salónu vín je za rok 2023 kompletná. Informovala o tom na podujatí Jaroslava Kaňuchová Pátková s tým, že celkovo sa do najprémiovejšej zbierky dostalo 33 vinárov. Najväčší počet vín má v národnom salóne umiestnené vinárstvo Mrva a Stanko. Celkovo 14 vzoriek.
Propagácii slovenského vína v Českej republike pomohol nedávno vysielaný dokument Krajinou vína po Slovensku. Každá časť šesťdielneho dokuseriálu je venovaná vinárom zo samostatnej vinohradníckej oblasti Slovenska.
„Teším sa, že seriál zakúpila aj RTVS a bude ho vysielať. Mám pocit, že v minulosti sme sa slovenskí vinári vnímali ako konkurencia. Pre nás je ale konkurenciou svet. My by sme mali spoločne budovať u spotrebiteľov silnú značku – slovenské víno,“ uviedol na podujatí Vladimír Mrva, predseda ZVVS.