Slovenskí hydinári zaznamenali ďalší prepad na trhoch
Situácia v slovenskom hydinárskom priemysle je katastrofálna, dochádza k poklesu prevádzok a producenti hydinového mäsa nie sú schopní konkurovať cenám výrobcov z okolitých krajín. Skonštatovali to viacerí účastníci valného zhromaždenia Únie hydinárov Slovenska (ÚHS), ktoré sa uskutočnilo dnes v Sielnici v okrese Zvolen.
Ako potvrdil pre TASR staronový predseda predstavenstva ÚHS Ľubomír Roman, hydinári na Slovensku prežívajú len zo dňa na deň.
„Uvidíme, čo nám donesie doba. Prechod na euro poznačil obchody a ťažko sa nám exportujú naše výrobky. Nákupmi občanov za hranicami republiky klesajú naše obraty, ale snažíme sa vydržať,“ reagoval na aktuálny stav šéf únie.
Koordinátorka vidieckej politiky a záujmových združení Ministerstva pôdohospodárstva SR Jarmila Dúbravská je presvedčená, že slovenskí hydinári majú šancu na zlepšenie dnešnej situácie. Ako oboznámila prítomných delegátov ÚHS, ministerstvo pripravilo finančný balík pre chovateľov hydiny.
„Doteraz sektor nebol podporovaný finančnými prostriedkami, ale pripravili sme systém, ktorý nie je v rozpore so základnými pravidlami pomoci, ktoré poskytujú jednotlivé členské štáty Európskej únie,“ uviedla Dúbravská.
Aj keď zástupkyňa ministerstva nekonkretizovala výšku finančných prostriedkov, cestu k zlepšeniu situácie vidí tiež vo zvýšení kontrolnej činnosti pri dovozoch hydiny z iných krajín a tým súvisiacej ochrane spotrebiteľa pred možným dovozom nekvalitných výrobkov.
„Tu často vidíme, že čo na Slovensku vyprodukujeme, je najkvalitnejšie,“ reagovala Dúbravská aj na zámer MP SR zvýšiť informovanosť občanov, aby spotrebiteľ vedel, ktoré výrobky sú pre neho bezpečné a ktoré môže konzumovať bez obáv.
Ako odznelo na dnešnom stretnutí, slovenský hydinársky priemysel zaznamenal v roku 2008 ďalší pokles podnikateľských pozícií. Produkcia a nákup jatočnej hydiny sa v rámci Slovenska v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami znížili o viac ako 20 percent a prakticky celý prírastok spotreby hydinového mäsa sa riešil dovozmi, ktoré presiahli až 50 percent domácej produkcie. Odbyt (až približne 100 miliónov kusov) stratili aj perspektívni producenti konzumných slepačích vajec, ktorí nedokázali konkurovať dovozcom z Poľska. Prepad kurzov mien okolitých štátov spôsobil zvýšený import aj ďalších lacnejších komodít. Hydinári dnes spomínali okrem iného ceny kŕmneho obilia, ktoré predražujú výrobu domácej produkcie mäsa a znižujú tak ich trhový priestor. Vysoké ceny slovenských produktov ovplyvňuje aj zbytočne veľká administratívna a finančná záťaž.
Slovenskí producenti a spracovatelia hydiny sú presvedčení, že bez podpory štátu nemajú šancu konkurovať zahraničným hydinárskym spoločnostiam. V súčasnosti sa na Slovensku chová okolo 13 mil. kusov, ale vo viacerých regiónoch počet hydiny klesá. V Trnavskom kraji ku koncu uplynulého roka sa znížil počet o 39,4 percenta, keď v okrese Dunajská Streda došlo k najväčšiemu zníženiu, až o 79,1 percenta.