Situácia v poľnohospodárstve nie je jednoduchá, ale je riešiteľná
Situácia v slovenskom poľnohospodárstve nie je podľa ministra Vladimíra Chovana jednoduchá, ale v žiadnom prípade nie je dôvod na zúfanie. „Poľnohospodári majú dostatok vnútornej sily a zdrojov, ktoré štát uvoľňuje, na to, aby v roku 2010 naštartovali rozvojové aktivity, avšak treba sa pozrieť aj na vnútorné rezervy a za dobrý výsledok zabojovať,“ uviedol Chovan počas informačného dňa, ktorý Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a Agroinštitút Nitra zorganizovali dnes v Košiciach.
Minister informoval, že aj keď sa očakáva vyrovnané a možno aj mierne prebytkové hospodárenie v agrokomplexe, výsledky nie sú uspokojivé. Vplyvom hospodárskej krízy pokračoval cenový prepad a vlani nebola na trhu ani jedna komodita, ktorá by farmárov podržala.
Slovensko nemá podľa Chovana dlhodobú koncepciu rozvoja poľnohospodárstva a zatiaľ sa agrokomplex i dotácie do rezortu uberajú extenzívnou cestou. Riešením by mohol byť osobitný zákon prijatý v NR SR, rezort pripravuje svoju víziu aj v rámci Stratégie rozvoja slovenskej spoločnosti do roku 2030, ktorý vypracovala SAV.
Chovan pripomenul, že tento rok síce poklesli priame platby, ale prostriedkov v rezorte bude viac hlavne vďaka eurofondom. Štátna pomoc bude smerovať do priorít, napríklad pri vykrývaní poistného pre farmárov nielen v rastlinnej, ale aj živočíšnej výrobe na úrovni 50 %, do podpory kontroly úžitkovosti na úrovni 70 %, najmä v mliečnom sektore, či podpory závlahového hospodárstva. Nebudú osobitné platby napríklad na cukor.
Predseda SPPK Milan Semančík k situácii v agrokomplexe spresnil, že za minulý rok očakávajú poľnohospodári výpadok tržieb zhruba 300 miliónov eur. Ďalej klesali stavy hospodárskych zvierat, napríklad oproti roku 1995 u ošípaných až na 30 %, u hovädzieho dobytka na polovicu. Nepodarilo sa zastaviť cenový prepad u mlieka, ktorý pokračuje aj od začiatku tohto roka. Kým v EÚ to bolo k decembru 2009 približne 0,28 eura za liter, na Slovensku len asi 0,26 eura.
K spoločnej poľnohospodárskej politike v EÚ Semančík uviedol, že SPPK bude usilovať o to, aby sa vyrovnávali podmienka na podnikanie.
„Zaostávame v podporách. Je tu otvorený priestor a len veľmi ťažko sa konkuruje. Domáhame sa zrušenia takzvaného historického princípu, ktorý sa s nami bude ťahať ešte do roku 2013. Už 10 rokov s tým zápasíme a chceme, aby od roku 2014 platili rovnaké podmienky pre podnikanie pre všetky krajiny EÚ,“ zdôraznil Semančík.
Informačný deň MP SR a SPPK sa po Banskej Bystrici konal dnes pre farmárov Košického a Prešovského kraja a bude pokračovať pre Trnavský, Bratislavský, Žilinský a Trenčiansky kraj.