Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Rusko predpokladá pokles úrody obilnín o 9 miliónov ton

Rusko predpokladá pokles úrody obilnín o 9 miliónov ton
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rusko by malo tento rok vyprodukovať približne 85 miliónov ton obilnín, pričom počíta s vývozom aspoň 20 miliónov ton. Informoval o tom tento týždeň ruský minister poľnohospodárstva Nikolaj Fjodorov.

„Odhadujeme, že úroda dosiahne asi 85 miliónov ton,“ povedal Fjodorov na zasadnutí vlády s tým, že vzhľadom na zásoby a domácu spotrebu by exportný potenciál mohol predstavovať minimálne 20 miliónov ton.

Údaj z ministerstva sa tak zhoduje s odhadom ruského výskumného inštitútu SovEcon, ktorý najnovšie rovnako počíta s celkovou úrodou na úrovni asi 85 miliónov ton, z toho 50 až 51 miliónov ton pšenice. V predchádzajúcej prognóze SovEcon rátal s úrodou obilnín približne 87 až 90 miliónov ton, čo bol mierny pokles oproti predchádzajúcemu roku, keď Rusko vyprodukovalo vyše 94 miliónov ton. Dôvodom zhoršenej prognózy úrod na tento rok je opäť sucho, ktoré zasiahlo veľké oblasti Ruska.

Vláda a inštitút SovEcon sa však rozchádzajú v objeme predpokladaného vývozu, ktorý by podľa SovEconu mal dosiahnuť menej než 18 miliónov ton obilnín a v prípade pšenice menej ako 14 miliónov ton.

Informovali o tom agentúra RIA Novosti a Bloomberg.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments