Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Rok 2016: Chovu ošípaných pomohli nižšie ceny obilnín

Rok 2016: Chovu ošípaných pomohli nižšie ceny obilnín
insert_photoSPPK - Rastislav Slocík

O situácii v chove ošípaných, sa pre poľnoinfo.sk rozpísal Rastislav Slocík, predseda Družstva Agrospol Boľkovce. Ide o jedného z najväčších chovateľov ošípaných na Slovensku, ktorý hospodári v okrese Lučenec.

Začiatkom roka 2016 sme zaznamenali extrémne nízke ceny (hlboko pod 1 €), čo bolo len pokračovaním nepriaznivej situácie z roku 2015. Leto prinieslo nárast cien a tie čiastočne chovateľom ošípaných vykompenzovali straty, ktoré sme utrpeli počas predchádzajúceho obdobia.

Tým predchádzajúcim obdobím je potrebné chápať dobu asi 18 mesiacov, keď sa výkupné ceny ošípaných nachádzali hlboko pod výrobnými nákladmi. Bohužiaľ aktuálny záver roka prináša opäť veľký obrat smerom nadol a cena rapídne klesá. V takýchto prípadoch dokáže cena na trhoch klesnúť za jeden týždeň o takú hodnotu, akú získavala 3-4 týždne. Obávam sa, že v pravidelne slabých mesiacoch ako sú január až apríl, sa môžeme opäť dostať pod kritickú hranicu jedno euro.

Celkovo sa dá rok 2016 zhodnotiť tak, že chovatelia, ktorí už prešli viacerými krízami a sú stabilnejší, budú v napätí čakať ako sa situácia na trhoch vyvinie. Najväčší vplyv má ruské embargo a export európskej bravčoviny na trhy tzv. tretích krajín. Aj my budeme situáciu dôkladne sledovať a hľadať rezervy vo vlastnom chove a výrobe. Určite ale nie je doba na navyšovanie produkcie.

Budeme spokojní, keď sa nám v podniku podarí udržať stav prasníc na terajšej úrovni (1070 ks). Myslím si, že podobne sa bude správať väčšina chovateľov a preto nepredpokladám, že stavy ošípaných a tým aj produkcia bravčového mäsa, bude na Slovensku stúpať. To by sa situácia musela stabilizovať na dlhšie obdobie.

Pozitívom roka 2016 je, že máme o niečo nižšie náklady vplyvom lacnejších kŕmnych zmesí. V podnikoch ako je ten náš sa preto ukázala opodstatnenosť komplexnej výroby, ktorá zahŕňa rastlinnú aj živočíšnu výrobu. Dopestované kŕmne rastlinné komodity sme nemuseli predávať za nízke ceny, ale za tieto ceny sme ešte dokúpili, respektíve kontrahovali, potrebné množstvo produkcie pre chov ošípaných. Náš pôdny fond nepostačuje na vykrytie celého kŕmneho fondu. Veľmi pomohol aj fakt, že Ministerstvu pôdohospodárstva nebol chov ošípaných ľahostajný a prijali sa určité opatrenia, ktoré nám chovateľom pomohli.

Cenová a odbytová nestabilita nás naučila hľadať pravidelný – zmluvný odbyt, čo sa nám aj čiastočne podarilo. Pri jatočných ošípaných ide hlavne o Maďarsko, pretože naše bitúnky a najmä spracovatelia nie sú väčšinou schopní a ochotní takéto dlhodobé partnerstvá uzatvárať. Radšej dovážajú surovinu zo zahraničia, ktorá je často pochybnej kvality a neupotrebiteľná na „vyspelých západných trhoch“. Ide o dlhodobo zmrazenú produkciu pochybného pôvodu, ktorá vzbudzuje podozrenia aj pri oblasti ako sú podvody s DPH.

Autor článku: Rastislav Slocík - predseda Družstva AGROSPOL Boľkovce (okres Lučenec)
Zdroj obrázku: SPPK - Rastislav Slocík

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
30. december 2016 0:08

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť slová péna Slocíka. Mäso kupované za podozrivo nízku cenu je priam nebezpečné zdraviu z dôvodu jeho zmrazovania a následného preskladňovania.PRE LAIKA NAJLEPší FAKTOR JE žLTá FARBA TUKU. Nekupujte taký tovar a nahlasujte ho kontrolným ORRGANOM. Taký tovar nie je vhodný na konzumáciu pre ľudí nech… Celý komentár »

Anonym
Anonym
30. december 2016 17:03

Ja někupujem zasa mesko za podozrivo vysoků cenu!!!mrazené býva vakuované a má lepšiu farbu ak obeschnuté týžděň prenášané vo farbe trávnika vďaka podozrivo vysokej ceně!

Ladislav
Ladislav
2. január 2017 10:00

Producenti aj predajcovia su rovnaki ako v inych krajinach, tak aj u nas. Prvoradou a absolutne logickou snahou je produkovat zisk , a ak to nejde inak, tak aj za cenu porusenia pravidiel hygieny, platenia dani, pouzivania zakazanych latok atd. Rozdiel je vo vseobecnych podmienkach, ktore sa v jednotlivych krajinach… Celý komentár »