Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Zo sveta

Richard Takáč: Slovensko žiada vyrovnanie platieb pre poľnohospodárov

Richard Takáč: Slovensko žiada vyrovnanie platieb pre poľnohospodárov
insert_photoEurópska únia - Zľava Richard Takáč (minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR), Cem Özdemir (spolkový minister pre výživu a poľnohospodárstvo, Nemecko)

Slovensko s ďalšími šiestimi krajinami vyčíta Európskej komisii, že do svojej správy o spoločnej poľnohospodárskej politike, ktorá bilancuje prvý rok implementácie nových strategických plánov, nezaradila zmienku o externej konvergencii.

„Za dvadsať rokov od vstupu Slovenska do EÚ sa nepodarilo vyriešiť spravodlivé rozdelenie podpory zo spoločnej poľnohospodárskej politiky pre všetkých európskych poľnohospodárov. Všetci musia napĺňať rovnaké normy a požiadavky, preto rozdiely medzi členskými štátmi nie sú opodstatnené,“ povedal dnes slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč na plenárnom zasadaní decembrového zasadania Rady ministrov poľnohospodárstva a rybolovu Európskej únie.

Slovensko bude podľa jeho slov v roku 2027 na úrovni 82 percent priemeru priamych platieb štátov EÚ na hektár a preto spolu so šiestimi krajinami vyzýva EK na „otvorenie diskusie s cieľom urýchliť úplnú vonkajšiu konvergenciu, ktorá je základným predpokladom na zabezpečenie spravodlivého vnútorného trhu“.

Wojciechowski odpovedal slovenskému ministrovi

Na jeho príspevok reagoval eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski, podľa ktorého bola externá konvergencia súčasťou dohody z roku 2020 a platby a alokácie sa v priebehu rokov plynule zvyšujú.

 „Napríklad pre Slovensko sa priemerná pomoc na hektár oproti 206 eurám z roku 2021 zvýši na 222 eur v roku 2027,“ povedal Wojciechowski.

Okrem výšky priamych platieb je podľa neho potrebné zohľadniť aj iné faktory, ako sú náklady na prácu a náklady na samotnú pôdu, ktoré sú v rôznych členských krajinách rôzne.

Hrozí Slovensku impeachment?

Slovenský minister pôdohospodárstva pri príchode na zasadanie avizoval ako zásadnú tému dovoz ukrajinských komodít do EÚ. Dodal, že zvolal ministrov piatich štátov susediacich s Ukrajinu na spoločné rokovanie.

„Objavili sa aj také informácie, že EK pripravuje proti Slovensku impeachment v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinských komodít,“ uviedol novinárom.

Dodal, že už aj agrárne komory z iných členských štátov hovoria o tom, že dovoz ukrajinských komodít je reálny problém.

„Nikto nechce zamedziť tranzitu, ale realita je taká, že z neho 80 percent ostáva na európskom trhu,“ uviedol, a vyzval EK na spoločné riešenie.

Tejto témy sa dotkol aj vo svojom príspevku do diskusie o spoločnej agropolitike.

„Vojna na Ukrajine ukazuje, že určité problémy a riziká sa môžu koncentrovať v niektorých oblastiach EÚ, čo by sa malo zohľadňovať aj pri jednotlivých intervenciách i rozpočtových alokáciách.“

Aktívny

Richard Takáč sa na plenárnom zasadaní aktívne zapojil do diskusie k väčšine prejednávaných bodov. K hodnoteniu SPP uviedol, že Slovensko by uvítalo viac flexibility pri navyšovaní alokácií pre určité typy intervencií, ako aj pri modifikáciách strategických plánov.

„Komisia by mala zvážiť, či je rozpočet vôbec dostačujúci vzhľadom k aktuálnym výzvam pre rozvoj poľnohospodárstva,“ povedal.

Uviedol ďalej, že Slovensko nepodporí návrh španielskeho predsedníctva o regulácii nových genomických techník.

„Na Slovensku má verejnosť negatívny postoj voči modifikovaným organizmom, žiadame preto zásadu vedeckej opatrnosti, predbežné hodnotenie vplyvu na zdravie ľudí aj zvierat. Spotrebitelia by zároveň mali mať právo informovaného výberu a preto požadujeme vysledovateľnosť a vyznačenie produktov až po konečného spotrebiteľa.“

K návrhu na redukciu pesticídov, ktorý minulý mesiac európsky parlament neschválil, kritizoval paušálne percentuálne znižovanie týchto látok bez ohľadu na úroveň ich používania.

„Navrhovaná metodika neodráža reálny pokrok ani úroveň používania prípravkov v jednotlivých krajinách,“ uviedol.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska únia - Zľava Richard Takáč (minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR), Cem Özdemir (spolkový minister pre výživu a poľnohospodárstvo, Nemecko)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
12. december 2023 5:50

Aktívny minister Takáč ? Navonok možno , reálne skôr “PR -schizofrenik”. Takáč chce v EK “otvorenie diskusie s cieľom urýchliť úplnú vonkajšiu konvergenciu, ktorá je základným predpokladom na zabezpečenie spravodlivého vnútorného trhu“??? Ak platí, že priemerná pomoc ( priame platby) pre Slovensko bola v r.2021. vo výške 206 € / 1… Celý komentár »

Miki
Miki
12. december 2023 10:15

Rád by som si niekde prečítal inventarizáciu zadĺženosti po predchádzajúcej vláde. Taký malý štát, ako Slovenská republika si nemôže dovoliť rozhadzovať finančné prostriedky bez rozmyslu, zlikvidovať zbrojné zásoby a potom nakupovať nové, ako by sme mali bezodný zdroj peňazí. Ak sa táto vláda snaží, aby štát po finančnej stránke prežil,… Celý komentár »

Silvia
Silvia
14. december 2023 20:03
Odpoveď na  Miki

Vy ste asi úplne mimo reality teraz neriešim výšku podpôr ale niekto nemá kontrolu nikdy niekto keď sa náhodou s niekym skríži a poniektorí majú kontrolu každý rok je možné že je to náhodný výber? Asi nie a tie ich reči že dotácie stačí vyplatiť do júna? Vysmech rada by… Celý komentár »