Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Problémom pri plánovaní dodávok dreva sú náhodné ťažby

Problémom pri plánovaní dodávok dreva sú náhodné ťažby
insert_photowoodcraftco.sk

Bratislava 1. októbra (TASR) – Najväčším problémom pri dlhodobejšom plánovaní dodávok dreva sú náhodné ťažby. Vyplýva to z informácie o ťažbe dreva, jeho spracovaní a vývoze do zahraničia, ktorú dnes vzala na vedomie vláda SR.

„Ťažba dreva na lesných pozemkoch sa realizuje ako ťažba úmyselná podľa lesných hospodárskych plánov, ťažba mimoriadna pri vyňatí alebo obmedzení využívania na základe rozhodnutia orgánu štátnej správy lesného hospodárstva, alebo ťažba náhodná ako súčasť opatrení na ochranu lesa spojených s odstraňovaním následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch,“ vysvetľuje správa vypracovaná Ministerstvom pôdohospodárstva (MP) SR v spolupráci s ministerstvami hospodárstva a financií.

Plánovité obhospodarovanie lesa ovplyvňuje práve náhodná ťažba.

„Najčastejšie sa vyskytujúce škodlivé činitele na Slovensku v poslednom období sú vietor, sneh a hmyzí škodcovia,“ konštatuje sa v informatívnom materiáli.

V roku 2007 z celkového rozsahu náhodných ťažieb 4,7 milióna kubických metrov (m3), čo predstavuje 56,2 % z ročnej ťažby, bolo spracovaných 2,01 milióna m3 smrekovej drevnej hmoty poškodenej podkôrnym a drevokazným hmyzom, teda 42,7 % z náhodnej ťažby. V roku 2006 sa zo SR vyviezlo drevo a výrobky z dreva v hodnote približne 22,5 miliardy Sk (746,86 milióna eur). Z toho nespracované drevo (vrátane palivového dreva a pilín) tvorilo 16,7 % a 93,1 % z hodnoty vyššie uvedeného celkového vývozu dreva a drevených výrobkov smerovalo do krajín EÚ, pričom u nespracovaného dreva bol tento podiel 99,5 %.

V roku 2007 hodnota celkového vývozu mierne poklesla na 22,2 miliardy Sk (736,9 milióna eur), v čom nespracované drevo tvorilo podiel 14,6 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: woodcraftco.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments