Predpoklad vývoja cien pšenice je priaznivý
Minulý týždeň pšenica na sledovaných burzách poklesla len minimálne. Burza v Budapešti nezaznamenala takmer žiadnu zmenu, k poklesu o približne 1 percento došlo len z dôvodu prepočtu na euro. Na parížskej burze sa k 11.5. prestalo obchodovať s termínom dodania máj a začalo sa s termínom dodania august. Pre augustové termíny sa podarilo dosiahnuť maximum ceny v strede týždňa a to zhodnotenie o približne 0,4 percenta. Celkovo však cena mierne poklesla a to o 0,5 eura za tonu. I burza v Chicagu dosahovala svoje týždenné maximá v strede týždňa, ale pokles bol podobne ako v Paríži len mierny ( 0,3%).
Minulý týždeň sa do popredia dostali faktory, ktoré držia cenu pod tlakom. Ide v prvom rade o vplyv dolára ktorý stále intenzívne posilňuje. Mierny pokles cien americkej pšenice môžeme vidieť i v dôsledku priaznivejšieho počasia. Chlad a mráz v predchádzajúcom období ceny stabilizoval, ale súčasné teplejšie počasie /v USA/ a dobré podmienky pre rast, tlačia ceny nižšie.
Začiatok žatvy pre južné oblasti USA sa očakáva v prvej dekáde júna, čo má tiež negatívny vplyv na vzostup cien a to z dôvodu vyprázdňovania skladov.
Minulý týždeň vyšla prvý rozsiahla globálna správa amerického ministerstva poľnohospodárstva (WASDE pre marketingový rok 2010/2011), podľa ktorej sa má v budúcom roku celosvetová produkcia pšenice znížiť oproti súčasnej sezóne o 1,1 percenta (na 672,2 mil. ton). Odhad o spotrebe hovorí o 667,5 mil. ton, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o 2,4 percenta. Zásoby pre rok 2009/2010 sa korigovali smerom dolu. Tieto prognózy udržali cenu pšenice na stabilnej úrovni.
Pri štátoch EÚ-27 sa minulý týždeň objavili názory, že cena pšenice by mala rásť. Je to z dôvodu, že práve pre krajiny EÚ sa stále častejšie objavuje predpoveď nižšej produkcie v roku 2010 a horších podmienok rastu, najmä v severných oblastiach Európy.